Bilgi Genel

Blog Logoları Nasıl Olmalıdır ? – Logo Nasıl Tasarlanır ?

Blog Logoları Nasıl Olmalıdır ?
Written by admin

Blog Logoları Nasıl Olmalıdır ?

Merhaba arkadaşlar bugün birçoğumuzun logo tasarlarken sıkıntı çektiği konuyu ele alayım dedim. Blog logoları veya Kişisel blog logoları nasıl olmalıdır. Logoyu tasarlarken nelere dikkat etmeliyiz ? Tüm bu sorulara yanıt vermeye çalışacağım. Ayrıca logo yaparken yararlanılan kaynakları da size vereceğim. Bu arada sizinle birlikte bir logo inlemesi yapacağız bu logoda hali hazırda kişisel bloğumda kullandığım logom olacak.

Öncelikle Adobe Illustrator ile logo tasarlama işlemini gerçekleştireceğimiz için basit-orta düzeyde bu programını kullanabildiğinizi varsayıyorum ve anlatımıma başlıyorum. Eğer siz bu programın kullanılmasını bilmiyorsanız arama motorlarında bu dersleri aratarak izleyip öğrenebilirsiniz.

Kişisel Blog Logoları Ne Tarzdır ?

Blog logoları bana göre sade olmalıdır hele ki bu birde kişisel blog logosu olursa en sade düzeye indirilmelidir. İnsanların kendi sitelerini açtıklarında yaptıkları bir logo tasarlamak veya başka birine yaptırmak ister. Logo tasarlamak için Freelancer olarak evde çalışan grafiker ile anlaşabiliriz. O sizden, sizin logo anlayışınızı ölçmek için size sade, karışık, çok karışık düzeyde logolar gösterecektir sizin seçiminize göre logonuzu tasarlayacaktır. Siz burada eğer çok karmaşık bir tasarım seçerseniz grafikerlerin gözünde basit düzey müşteri olarak gözükürsünüz.

Şunu herkes bilir ki bir logo ne kadar sade olursa o kadar kalitelidir. Bugün ünlü firmaların tasarımlarına baktığımızda bir iki çizgiden oluşan tasarımlar görüyoruz. Bu tasarımların en iyi örneklerini ayakkabı markası olan Nike ve Adidas’da görebiliriz.

Logo anlayışımız bu şekilde olmalıdır en sade tasarım kullanıcının aklında kolayca kalabilir ve onun gözünde bir marka değeri oluşturabiliriz. Tüm bunları öğrendikten sonra logo incelememize geçelim. Burada ki ilk örneğimiz benim logom olacak.

Renklerin Dili Vardır

Logomuzda kullanacağımız renkler çok önemlidir. Her rengin kendinde bir anlam barındırdığı bilim adamları tarafından kanıtlanmıştır. Yemek firmaları mağazalarında genellikle kırmızı renk tercih ederler bunun nedeni kırmızı rengin insanlarda açlık hissi uyandırmasından kaynaklanır. Sosyal medya ağları ise Mavi renge ağırlık verirler çünkü mavi renk insanlarda bağımlılık yaratır.

Bu yüzden sitenizin işlevine göre çeşitli renkler kullanabilirsiniz. Blog için genellikle turuncu, mavi, siyah gibi renkler kullanılır bu renklerin anlamlarını internette araştırarak bulabilirsiniz. Tüm bunları öğrendikten sonra logo incelememize geçebiliriz, incelememiz benim logom üzerinde olacak.

Onur Çakır Sitesinin Logosu

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki burada logodan kasıt yazılar değil en üstte yer alan yuvarlak bölümdür. Logomuza ekleyeceğimiz yazıları en son bölümde konuşacağız.

Şimdi yuvarlak bölüme gelirsek öncelikle arka plana dikkatimizi verelim burada mavinin tonlarını görüyoruz, bu tonlar üçgenimsi şekillerin içerine açıktan koyuya doğru dağıtılmış bir biçimde bunların üstüne ise “Ç” harfi yerleştirilmiş durumda. Benim burada amacım mavi rengini çok şık ve sade bir biçimde dağıtmak ve maviye en çok yakışan beyaz rengini bir harf kullanarak ön plana çıkarmaktı bu şekilde şık, sade ve bana özgün bir logo elde ettim. Blog logoları bu türde olmalıdır.

Altında kullandığım metin benim genç bir birey olmam sebebiyle beni yansıtmasını ve daha çok çizgisel tasarımda olmasını istedim. Bu fontları nasıl bulabileceğinizi yazımın sonunda ki linklerde vereceğim.

Stok Kaynakları Kullanmak

Aklımızda bir tasarım belirledikten sonra bu tasarımları ücretsiz ve stok bir biçimde bulabileceğimiz bazı siteler vardır. İnsanlar bu tarz sitelerde kendi tasarımlarını yaparlar ve diğer insanların kullanımına sunarlar. Bu sitelerden alacağımız basit şekilleri, çizimleri renkleriyle ve tasarımlarıyla oynayarak ve üstlerine bir şey ekleyerek mükemmel hale getirebiliriz.  Benim kullandığım stok tasarım sitesine aşağıdan ulaşabilirsiniz. Blog logoları için bu kaynakları kullanabilirsiniz.

Ücretsiz Tasarımları Bulabileceğiniz Site

Bu tasarımları yaptıktan sonra logonuza bir metin eklemek isterseniz de aşağıdaki Türkçe font sitesini girerek ana sayfada metninizi yazıp hangi fontta nasıl göründüğüne bakabilir, güncel olarak kullanılan fontları görebilirsiniz.

Ücretsiz Türkçe Font Sitesi

Logo Tasarlarken Hangi Programlar Kullanılır ?

Genellikle Adobe Illustrator programı kullanılır bu programı arama motorunda aratarak bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra yine Adobe’a ait olan photoshop programı da kullanılabilir. Bu sizin tercihinize kalmıştır benim tavsiyem ise Illustrator programından yanadır.

Bugün sizlerle birlikte bir logo nasıl olmalıdır ? hangi renkler kullanılmadır ? logo incelemesi, logo yapmak için stok kaynakları inceledik umarım yazımı beğenmişsinizdir. Bu konularla ilgili aklınıza takılan bir soru olursa yorum atarak veya iletişim bölümünden sorabilirsiniz. Ayrıca logonuzu tasarlarken yardım almak amacıyla da bana ulaşabilirsiniz.

 

About the author

admin

Lise öğrencisi, Öğrenme aşığı, Wordpress, SEO ve Bilgisayar meraklısı.

4 Comments

  • Benim sayfamda logo yok sadece yazı var buda domain ismi fakir yazar olduğu için ve de yazı ağırlıklı olduğu için ihtiyac duymadım ileride tema değiştirir isem 1 tane logo yaparım az cok Pohotoshop bilgim var lise de üniversitede eğitimini gördüm herşeyini bilirim biraz hayal gücü ile herşey olur ama yazdığın gibi kişisel bloglarda sade logo daha iyi oluyor. 🙂

    • Ben her sitede Logo olmalı diye düşünüyorum. Markalaşma yolunda ve görsellikte önemli bir adım.

Leave a Comment