Bilgi Eğlence

Klimanın Çalışma Prensibi ve Basit Klima Yapımı

Written by Onur Çakır

Klimanın Çalışma Prensibi

Sıcak yaz aylarında günlük konuşmalarımızın arasında kullanılan kelimeler arasında top 10 sıralamasına girecek klimanın çalışma prensibi hakkında bilgi vereceğim. Klimanın çalışma prensibi konusunda bilgi sahibi olduğunuz zaman basit klimalar oluşturabilirsiniz. Düşünce sisteminiz her zaman “Bana balık ver” değil “Bana balık tutmayı öğret” olmalıdır. Bu yüzden günlük yaşantımızda kullandığımızın ürünlerin çalışma prensibi hakkında bilgi sahibi olmamız gerektiğini düşünüyorum.

Yaz aylarında konuşmalarınız arasında klima nasıl soğutur ? sorusu geçtiyse doğru yerdesiniz. Biraz düşünün klimanın çalışma prensibini rahatlıkla anlayabilirsiniz. Dışarıdan alınan sıcak hava klima ile soğutulur. Bunun için temel madde borular arasında dolaşan R410 gazıdır. Bu gaz sayesinde dışarıdan alınan hava bakır borulara çarparak soğur ve evaporatör yardımıyla içeriye pompalanır.

Teknik anlamda klimanın çalışma prensibine bakmak gerekirse öncelikle klima çalıştırılır. Odamızda bulunan klima 3 dakika çalışmaya devam eder ve bunun sonunda dış ünite çalışmaya başlar. Dış ünitede bulunan kompresör çalışmaya başlar ve kılcal boruların içinde bulunan gaz sıkıştırılmaya başlar bunun sonucunda borularda bu gaz gezmeye başlar. Bu borular alüminyum parçalar ile kaplanmıştır bunun amacı dışardan gelen sıcak havanın borulara daha iyi tutunmasını sağlamaktır. Sıcak hava soğuk boruları sürtündükçe soğumaya başlar. Bu soğuk iç ünitede bulunan fanlar yardımıyla odamıza pompalanır. Bu şekilde hava soğur. R410 gazı havayı ortalama 10 dereceye kadar soğutur.

Klimanın çalışma prensibini anladıktan sonra bizde çok basit bir klima yapabiliriz. Benim yaptığım klimayı sizinle paylaşmak istiyorum. Çok teknik ekipmanlara sahip olmadığımız için biz soğutucu olarak buz ya da su kullanacağız.

Klima nasıl çalışır

Basit Klima Yapımı

Yaz aylarında odanızı soğutmasada en azından sizi soğutacak ya da bilgisayarınızın ısınmamasını sağlayacak çok basit bir klima yapabilirsiniz. Bunun için bize gerekli olan malzemeler;

  • Strafor (İnce ve uzun olursa iyi olur)
  • 12 Volt ile çalışan bir Fan
  • Kullanacağınız kutunun boyutuna bağlı olarak buz.

Strafor kutu satın almak istemiyorsanız en yakın nalburdan ortalam 3-4 liraya bir tablet strafor alıp keserek kutu yapabilirsiniz ama çok uğraşırsınız kendimden biliyorum 🙂 . İnternetten 10 kilogramlık bir strafor kutuyu 10-15 lira arasında bulabilirsiniz. Fanı ise bir elektronikçiden yine 5-10 liraya alabilirsiniz. Bu klimayı en fazla 25 liraya maliyetle yapacağız. Bu maliyeti düşürmek sizin elinizde. Ayrıca alacağınız kutunun uzunluğu size tavsiyem en az 30 santimetre olmasıdır. Böylelikle havayı içinde daha uzun süre dolaştırabilirsiniz.

Öncelikle strafor kutumuzun üstünden ve en uç köşesinden fanımızın boyutunda bir yuvarlak açalık ve fanımızı oraya takalım. Kabloların dışarıda kalmasına dikkat edelim eğer su değerse bir sıkıntı çıkabilir. İkinci aşamada ise fan deliğimizin zıttından yani diğer uç köşeden bir boru deliği açıyoruz. Aşağıda bulunan resimde ki gibi bir görüntü elde etmemiz gerekiyor. Burda dikkat etmemiz gereken boru deliğimizin koyacağımızın buz seviyesinin üstünde olması gerekiyor.

En sonunda kutumuza buzları yayarak koyuyoruz. Aldığınız kutu boyutuna göre kutuya ortalama 1.5 kilogram ile 5 kg arasında buz koyabiliriz hatta soğuk su bile koysak çalışabilir. Buz koymamızın temel amacı havanın buzlar arasında dolaşarak soğumasını sağlamak. Soğuk su koyarsa yine de hava suya çarparak soğuyacaktır ama buzdan aldığımız verimi alamayız zaten buzlar erimeye başladıkça soğuk havan ısınmaya başladığını sizde göreceksiniz.

Fanımızı prize taktıktan sonra borumuzdan soğuk hava gelmeye başlayacaktır. Bu soğuk hava klimadan çıkan havadan bile daha soğuk olacaktır ama şöyle bir sorunumuz var bu soğuk havayı buzlar eriyip su ısınıncaya kadar alabiliyoruz daha sonra hava yine normal gelmeye başlayacaktır. 5 kilogramlık bir buz ortalama olarak 6-7 saatte eridiğini düşünürsek bu soğutma uzun süre size yetecektir.

Ben işi biraz abarttım 🙂 . Sigara kolisinin içi strafor kapladım ve bir adet vantilatör yerleştirdim. Tabii kutu büyük olunca aldığı buz, çıkardığı soğuk havada büyük oluyor. Bugün klima nasıl soğutur ?  sorusunun cevabını aradık ve basit bir klima yaptık sizde yaptığınız klima örneklerini bizimle paylaşabilirsiniz 🙂 . Bu arada ekstra bir bilgi evlerimizde kullandığımız klimalara split klima denir.

About the author

Onur Çakır

Lise öğrencisi, Öğrenme aşığı, Wordpress, SEO ve Bilgisayar meraklısı.

Leave a Comment