Bilgi Teknoloji

WordPress Sitesi Hızlandırma – Sunucu Yanıt Süresini Kısaltın

Written by Onur Çakır

Bu yazımda Wordpress Sitesi Hızlandırma metotlarına bakıyoruz. Sitemizi nasıl hızlandıracağımızı anlatıyorum. Hangi eklentilerin sunucu yanıt süresini arttırdığını siteyi yavaşlattığına bakıyoruz.

WordPress Sitesi Hızlandırma

WordPress kullanıcılarının en büyük sıkıntı çektiği konulardan birisi sitelerinin yavaş olmasıdır. Bende WordPress Sitesi Hızlandırma sıkıntısını bir kaç haftadır yaşıyorum. Google Speed Insight testinde sitem normal bir değer sayılacak 85-90 puan alıyor fakat siteye girerken 1.5-2 saniyede açılıyor. İki haftadır resimleri optimize ediyorum CSS içeriklerini düzeltiyorum fakat sonuç hala aynı kalıyordu.

En son çare olarak eklentilerle uğraşmaya karar verdim ve sonunda sorunumu hallettim sorunu sitenize emin olun WordPress eklentileri yaşatıyor. Çok büyük bellek yiyen bazı eklentiler sitenizin iki hatta üç saniye geç açılmasına neden oluyor. Blogunuza gelen kullanıcılarda bu süreden memnun kalmayıp hemen çıkıyorlar. WordPress Sitesi Hızlandırma olayının en büyük etkeni eklentilerdir.

Wordpress Sitesi Hızlandırma - Sunucu Yanıt Süresi Kısaltma

WordPress Sitesi Hızlandırma – Sunucu Yanıt Süresi Kısaltma

WordPress Sitesi Nasıl Hızlandırılır ?

WordPress Sitesi Hızlandırma adımlarında Öncelikle Google Speed Test aracını kullanarak sitemizi değerlendiriyoruz mobilden ortalama 70-90, masaüstünden ise 80-95 puan alması gerekiyor eğer bu değerlerin altındaysa hemen sitemizi optimize etmeye başlıyoruz. Google’da sitemizi test ettikten sonra en büyük sorun olan resimleri optimize etme aşamasına geçiyoruz.

Testi yaptığımız sayfada bulunan “Optimize edilmiş Resim ve CSS dosyalarını İndir” butonuna basıyoruz ve bu dosyaları FTP programı ile sunucuda yüklenmesi gereken yerlere yüklüyoruz. Bu aşamadan sonra websitemize yükleyeceğimiz resimleri optimize ederek yüklememiz gerekiyor. İnternette resim optimize siteleri yazarak arama yapabilir ve çıkan sitelerde resimlerinizi optimize edebilirsiniz.

Sunucu Yanıt Süresi Kısaltma

En önemli aşamayı geriye bıraktıktan sonra şimdi sıra Sunucu Yanıt Süresini Kısaltın işlemine geçiyoruz. Bana göre en önemli aşama budur. Sunucu yanıt süresini kısaltın işlemini yapmaya öncelikle eklentilerini kontrol etmekle başlayabilirsiniz. Yüklü eklentileriniz arasında sözde sitenizi hızlandırmak için gerekli olan W3 Total Cache eklentisi , İletişim formu olan Ninja Form eklentisi aşırı şekilde bellek yiyenlerin en başındadır.

Sen bunu nasıl farkettin derseniz bütün eklentileri pasif hale getirdim daha sonra bir tanesini etkinleştirip testi yaptım. En sonunda bu iki eklentinin benim blogumu en fazla yavaşlattığını. Her ikiside çok gerekli olduğu için hemen alternatiflerini aramaya başladım. Bu iki eklentinin yerine Wp super cache ve Contact Form 7 eklentilerini yükledim.

Sizde benim kullandığım bu yöntemi kullanarak WordPress sitesini yavaşlatan eklentiler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Oluşturmayı önleyen JavaScript ve CSS Kodlarını Üst İçerikten Kaldırma

Neredeyse her WordPress sitesinde bulunan bir sorundur. Üzerinde durulacak çok büyük bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Çünkü siz javascript dosyalarını çözüm yollarında sadece gizlemeye çalışıyorsunuz sonuçta her şekilde bu dosyaların yüklenmesi gerekiyor bu dosyaları footer bölümünede taşısanız yüklenmesi gerekecek. O yüzden çok uğraşmamanızı öneririm.

Bir haftadır çeşitli çözüm yöntemlerini denedim. Sonuçta siteye girince “Yükleniyor” ekranını  çıkartarak bu sorunu çözdüm fakat hoşuma gitmediği için kaldırdım çünkü her türlü sitenin yüklenmesini bekliyordu.Bu yüzden bu soruna fazla vaktinizi ayırmanızı önermem.

Özetle

WordPress Sitesi Hızlandırma adımlarını uygulamaya sitemizde bulunan resimleri optimize ederek başlamalı daha sonra eklentilerle uğraşmalıyız. En sonunda ise JS ve CSS dosyalarını sıkıştırmalıyız. Tabii tüm bunları yaparken kullanıcıların sitedeki görselliği beğenmesini sağlamalıyız. Sizinde aklınıza takılan herhangi bir soru olursa lütfen yorum bölümüne yazarak sorunuz.

About the author

Onur Çakır

Lise öğrencisi, Öğrenme aşığı, Wordpress, SEO ve Bilgisayar meraklısı.

8 Comments

  • Teşekkür ederim bilgi için. Yazıyı okuduktan sonra siteme baktım bir fotoğraf sadece 8,2 MB sonra hepsini optimize ettim. şuan düzeldi

    • Yardımcı olduğum için çok mutlu oldum. WordPress sitesi hızlandırmak her zaman önemlidir. Arama motorlarında diğer sitelerin önüne geçmenizi sağlar.

    • Sunucu yanıt süresini kısaltan eklenti yoktur. Siteyi küçülten eklentiler vardır. Bu eklentilerde ister istemez siteyi yoruyor.

  • çok boş bir yazı pagespeedden dosyaları indirp ftp de gerekli yerlere yükleyin demiş, biz zaten bilsek niye senin bloguna gelelim birdaha gelmem.

    • Eleştirinizi daha düzgün yapabilirsiniz. FTP üzerinden dosya yüklemeyi bilmiyorsanız bunu dile getirebilirsiniz veya internette küçük bir araştırma ile nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz. İyi Günler.

  • tebrikler kardeşim çok güzel yazı olmuş, ben de bir kaç ekleme yapayım. Cache eklentisi olarak Wp Fastest Cache kullanmaktayım. En fazla kullanılan diğer 2 eklentiye göre ciddi farkları var. Onu da denemeni tavsiye ederim.

Leave a Comment