Bilgi Genel

Yerli Arama Motoru – Yine mi Gol Değil ?

Written by Onur Çakır

Yerli Arama Motoru – Yine mi Gol Değil ?

Merhaba arkadaşlar bir süre önce yerli arama motoru geliyor adında bir yazı paylaşmıştım ve bu içeriğimde Türkler’in yeni bir arama motoru geliştirdiklerini ve bu sektöre girmeye çalıştıklarını söylemiştim. Bu yolda bir sürü adımın atıldığını arkamızda kalan 3 sene içerisinde çokça gördük. Bunların arasında 10 yıldır geliştirildiği söylenen ve test aşamasında olan Geliyoo arama motorundan biraz bahsetmek istiyorum.

Geçtiğimiz günlerde bir patlama ile haberi Geliyoo ufak bir araştırma sonrasında tüm teknoloji severleri hüsrana uğrattı. Neredeyse bütün teknoloji sitelerinde manşet haber olarak verilen bu arama motoru aradan geçen kısa bir süre içerisinde hazır bir scriptin üzerine kurulu, arama sonuçlarını Google’dan çeken bir site olduğunu öğrendik.

İlk duyduğumda yok öyle bir şey olmaz desemde kısa bir araştırma sonucunda bunun gerçek olduğunu ve bu hazır scriptin(yazılımın) 15 dolara bir adreste satıldığını gördüm ve kısa süreli bir şok geçirdim. Forumlarda kod yazmak için klavye başında bekleyen arkadaşlarımıza aynı ücreti vererek en azından “YERLİ” bir şey yapsalardı dedim kendi kendime.

Her zaman olduğu gibi yine de çok fazla eleştirmeyeceğim fakat bir konuya özellikle değinmek istiyorum. Halkımızın Türk Malı, Yerli Malı dendiğinde akar suların durdurduğu gerçeğini kullanarak bunun üzerinden prim yapmaya çalışması beni gerçekten hayretlere düşürdü. Türk malı dediğinizde halkımız üç kuruş daha fazla verir ve o ürünü kullanır.

Yeni Arama Motorları Gelecektir

Geliyoo projesi henüz test aşamasında olduğu için üzerine fazla durmak istemiyorum. Yapılan açıklamalardan daha profesyonel bir ürün ortaya çıkacağını anlıyorum ama bu arama motorunun ne zaman geleceği hakkında en ufak bir bilgim yok. Umarım pazarda rekabet daha fazla artmadan bir Türk arama motoru görürüz.

Güncelleme: Yukarıda yazdığım birkaç şey yazımı yayınlamadan gerçeğe dönüştü 🙂 Bir kaç arkadaşlar bu arama motorunu protesto etmek amacıyla gidiyoo .com ve gelemiyoo .com adında siteler açmış. İki siteyede çok güldüm hakikaten.

About the author

Onur Çakır

Lise öğrencisi, Öğrenme aşığı, Wordpress, SEO ve Bilgisayar meraklısı.

3 Comments

  • Hiç üzülme Onur hüsranla sonlanmayacak ben yapacağım çok yakında yerli arama motorunu. 🙂 🙂 🙂

  • Aslında bu konu şu anda münakaşaya açıktır. Çünkü devletin açıkladığı proje bu değilmiş. Daha açıklanmadı. Bunu sadece iki kafadar yapmış. Ancak kendilerini tebrik etmek lazım güzel bir viral reklam yaptılar.

    Güzel yazı tebrik ederim bu arada …

Leave a Comment