Bilgi Eğlence

Benzinli ve Elektrikli RC Arabalar Hakkında – Hobilerim

Benzinli ve Elektrikli Rc Arabalar Hakkında

Kişisel blogumu açtığımdan beri kendim hakkımda pek birşey yazmadım. Bugün sizlere kendi hobilerim arasında da yer alan Elektrikli Rc Arabalar Hakkında bilgiler vereceğim hem bir rehber olacak hemde eğlenceli bir yazı olacak. Öncelikle yazıma başlamadan önce RC arabaların bir oyuncak olmadığını belirtmek isterim bu ürünü aldığımda insanların oyuncak demesi çok sinir bozucu bir durumda RC arabaların kutuları üzerinde kocaman “OYUNCAK DEĞİLDİR” ibaresi yer almaktadır.

Elektrikli RC Arabalar Hakkında

Elektrikli RC Arabalar Hakkında

Elektrikli RC’mi Benzinli RC’mi ?

Bu araçları alan herkesin aklına takılan ilk sorudur benim buna cevabım kesinlikle elektrikli olacaktır. Her ikisini de karşılaştırmak gerekirse elektrikli arabalar çoğu zaman bir adım önde. Yakıt olarak çoğu RC araç benzin istasyonlarından alacağınız yakıtı kullanmaz bunun yerine uçaklarda kullanılan nitro yakıtı kullanır buda onların hem maliyetli olmasını hemde uğraş gerektirmesine neden olur. Elektrikli araçlarda böyle bir derdiniz yoktur.

Ben uğraşmayı severim diyorsanız nitro yakıtlı araçları tercih edebilirsiniz fakat ben sadece kullanmaktan zevk alırım diyorsanız elektrikli araçlar tam size göredir. Bu alanda Benzinli RC’lerin tek artısı sesi kullanırken tıpkı bir araba gibi ses çıkarıyorlar.

Onroad ve Ofroad Nedir Hangisi Tercih Edilmelidir ?

Onraod asfalt aracı diyebileceğimiz taksi türüdür ofroad ise arazi aracı diyebileceğimiz jeep türüdür. Kullanıcağınız ortama göre tercihinizi kendiniz yapmalısınız. Ben drift atmayı seviyorum diyorsanız Onroad almalısınız ama ben dağ taşta kullanmak istiyorum diyorsanız Ofroad araç almalısınız.

Fırçalı ve Fırçasız Motor Nedir ?

Fırçalı motor daha çok drift araçlarında kullanılan basit motorlardır ve hız yapmayı gerektirmezler torkları yüksektir. Fırçasız motorlar ise hem drift hemde hız için kullanılan gelişmiş motorlardır bu tür motorların bağlandığı ESC modelleride farklıdır.

RC Arabaların Hobi Yönünden Artıları ve Eksileri

3 Senedir RC model araçlar ile ilgileniyorum şu an kullandığım model HPI SPRINT 2 model bir fırçasız motorlu bir onroad araçtır. Bu arabalar çok hızlı oldukları için ilk aldığım sene boyunca sürekli bana masraf çıkarttı kullanımında zorluk çektiğim için alışana kadar kayış kopardım, dişli kırdım, motor yaktım daha bir sürü sorunla uğraştım.

Ülkemize bu araçların parçaları dolar ile geldiği için ve bu tür hobileri ticaretle uğraşan insanlar aşırı şekilde bir fiyat biçiyor. eBay’den 5-6 dolara alabileceğiniz teker çiftleri burada 50-60 lira oluyor bu sizin aşırı para harcamanıza neden oluyor.

Ben biraz tutucu bir insan olduğum için aracımın bütün parçalarını eBay üzerinden Amerika ve Çin gibi ülkelerden getirdim ve çok büyük tasarruf ettim. Ürünlerin bana ulaşması ortalama kırk yada elli gün sürüyordu. eBay’den alış veriş yapmak adlı yazıma buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Size tavsiyem bu ürünleri aldığınız zaman fazla hız yapmayın ve çok sert kullanmayın yoksa cüzdanınız çok yanabilir. Elektrikli RC Arabalar hakkında bu bilgileri bilerek kendi bütçenize göre bir araç tercih edebilirsiniz.

RC Araba Alınmalı mı ? Bu Hobiye Bulaşılmalı mı ?

Kesinlikle alınmalıdır ve kullanılmalıdır. 3 Senedir bu araçları kullanıyorum ve verdiği zevk inanılmaz. Canınız sıkıldığında arabanızı alıp bir meydana gidip hem kafanızı dağıtabilirsiniz hemde orada ki insanlarla sosyalleşebilirsiniz. Meydanın ortasında drift atarken insanların sizi zevkle izlemesine şahit olabilirsiniz 🙂 . Elektrikli RC Arabalar Hakkında sordukları değişik sorulara tanık olabilirsiniz

Özetle

Bugün sizlere Elektrikli RC Arabalar hakkında ve Benzinli RC Araçlar hakkında bilgi verdim umarım yardımcı olabilmişimdir. Aklınıza takılan bir soru varsa yorum yazarak sorabilirsiniz.

 

About the author

Onur Çakır

Lise öğrencisi, Öğrenme aşığı, Wordpress, SEO ve Bilgisayar meraklısı.

2 Comments

    • Cihazı eBay üzerinden alamazsınız. Gümrükten geçmez. Eğer bir satıcı ile anlaşırsanız ürünü size parça parça gönderebilir 😀 . Genellikle çinli satıcılar yapıyor bunu.

      Daha ucuz bir model istiyorsanız traxas’ın fırçalı motorlu modellerine bakabilirsiniz ama benim tavsiyem Sprint 2’dir fiyat/performans olarak çok iyi.

Leave a Comment