Eğlence

Bilim kurgu filmleri

Written by admin

Bilim kurgu filmleri

Bilim kurgu adını verdiğimiz filmler, henüz dünyada gelişmemiş olan teknolojiler ve dünya dışı yaşam formları, yabancı gezegenler gibi henüz bilmediğimiz ve açıklayamadığımız fenomenleri hayatımıza kurgulayarak sokmaktadır.
1902 yılında Georges Melies’in, Aya Seyahat filminin yapılması ile Bilim kurgu filmler dünya üzerinde çekilmeye başlamıştır. İlk çevrilen, düşük bütçeli ve kötü senaryolu bu filmler, zamanla dünyanın en büyük bütçeleri ile çekilmeye başlanmıştır. 1968 yılında Stanley Kubrick’in 2001 Space Odyssey filmi bu konuda ilk atılımdır. Bu filmden sonra çekilen tüm filmler, kaliteli konuları ve efektleri ile bizi büyülemiştir. 1977 yılında Yıldız Savaşları filminin çekimi ise, dünya sinema tarihine büyük bir hit getirmiştir. Yıldız savaşları filminin senaryosu, gelecek ile ilgili tasvirleri ve özel efektler, halen çoğu filme esin kaynağı olmaktadır. Daha sonra gelen Üçüncü Türden Yakınlaşmalar ve ET filmleri, gelecek yıllarda yapılan büyük bütçeli, geniş izleyici kitlesini sinemalara çeken filmleri doğurmuştur. Bilim kurgu filmlerinde olan sahne ve efektler için kullanılan teknoloji çok ilerlemiş durumdadır. Bu sayede film sahneleri daha etkileyici ve gözkamaştırıcı olmaktadır. Bu hayal gücünü zorlayan filmler, yaptıkları gişe hasılatları ile dünya üzerinde çektikleri ilginin ne kadar fazla olduğunu bize göstermektedir. Bu gün dünya üzerinde en iyi olan ilk 10 bilim kurgu filmi şunlardır;
Blade Runner / 1982 Ridley Scott
2001 Space Odyssey / 1968 Stanley Kubrick
Star Wars / 1977-1980
Allien / 1979 Ridley Scott
Solaris / 1972
Terminatör / 1984-91 James Cameron
The day the earth stood still / 1951 Robert Wise
War of the Worlds / 1953 Byron Huskın
The Matrix / 1999 Andy&Lary Wachowski
Close Encounters of the third kind / 1977 Steven Spielberg
Gelecekte yaşayacağımız hayat tarzını, diğer dünyalarda yaşam olup olmadığını henüz bilemiyoruz ama bilim kurgu filmler bu konuda bir öncülük yapıyorlar. Son dönemlerde çekilen Yarından Sonra ve 2012 filmlerindeki senaryoların gerçek hayatta yaşanabileceğini hepimiz çok iyi biliyoruz. Hatta dünyamızın iklim değişiklikleri içinde olduğunu ve buzulların erimeye başladığı bilim adamları tarafından sıklıkla anlatılmaktadır. Bu filmlerin senaryolarındaki gerçekçilik ve bulunan çözümler kimbilir belkide ilerleyen dönemlerde kullanacağımız çözümler olabilir.

About the author

admin

Lise öğrencisi, Öğrenme aşığı, Wordpress, SEO ve Bilgisayar meraklısı.

Leave a Comment