Bilgi Eğlence

İlk Domain – Domainleri Kim Satıyor ?

Written by admin

İlk Domain – Domainleri Kim Satıyor ?

Merhaba arkadaşlar internette her gün yüzlerce siteyle karşılaşıyoruz hepsinin birbirinden daha yaratıcı isimleri var peki bu isimlerin nasıl alındığını biliyor musunuz ? Kaydedilen ilk alan adı nasıl kayıt ettirildi ve aldığımız tüm alan adları nereden geliyor ? Tüm bu soruları yazının içerisinde açıklamaya çalışacağım.

Dünya üzerinde kaydedilen ilk alan adı 15 mart 1985 yılında kaydedilmiştir ve domain ismi symbolics.com’dur. Bu site domain satın alma platformu olan xf.com tarafından 2009 yılında satın alında ve hala onların elinde firma herhalde altın gibi değerlenmesini bekliyor :). symbolics.com’un şu an bir işlevi site içerisine girdiğinizde sizi dünyanın ilk alan adı manşetiyle karşılıyor ve en altta bir referans bölümü veriyor.

Symbolics’den sonra ise BBN.com alan adı 24 nisan 1985 yılında alındı ve günümüze kadar bu böyle devam etti. Dünyada şu an alan adları ICANN.com üzerinden satılıyor ve yine bu firmanın bayilik verdiği kişiler diğer ülkeler üzerinde domain satıyor. Ülkemizde bu firmalar arasında en çok bilineni isimtescil firmasıdır.

Dün gece aklıma takılan bu konuyu forumlarda araştırsamda pek net bir bilgiye ulaşamadım. Detaylar hakkında bilgi topladıkça yazıyı güncelleyeceğim.

About the author

admin

Lise öğrencisi, Öğrenme aşığı, Wordpress, SEO ve Bilgisayar meraklısı.

Leave a Comment