Bilgi Eğlence

Madam Bovary Özet – Madam Bovary Kitap Özeti

Written by Onur Çakır

Madam Bovary Özet

Merhaba arkadaşlar dün bitirmiş olduğum Madam Bovary kitabının özetini sizinle paylaşmak istiyorum. Madam Bovary Özet ve Madam Bovary Kitap Özeti konusu hakkında bilgi vereceğim. Öncelikle kitap Fransa kentinde geçiyor ve dönemim özelliklerini okuyucuya aktarıyor. Kitabın Yazarı Gustave Flaubert’dır. Ben Kübra Havva KABATÜRK tarafından çevrilmiş kitabı okudum.

Madam Bovary Kitap Özeti

Kitap ana karakter olan Charles’ı küçüklükten itibaren anlatmaya başlıyor. Charles hayatı boyunca annesi tarafından kontrol edilen biridir hatta annesi Charles’ın ilk eşini bile seçmiştir. Kitabın başlangıcında Charles okula başlıyor annesi onun büyüyünce doktor olmasını istiyor ve eğitimini çok önemsiyor. Charles’ın annesi oğlunun Tostes bölgesinde bir doktor olmasını istiyordu. Kitabın birinci bölümünde oğlunun eğitimini anlatıyor. Charles okulunda ilk başlarda düşük notlar alsada daha sonra sınavlarına çalışıp notlarını yükseltiyor ve tıp eğitimi alıyor. Madam Bovary Özet içeriği bu şekilde başlıyor.

Charles artık büyümüştür annesi onun bir kadınla evlenmesini istiyor ve ona gelin adayı buluyor bu gelin adayı Heloise’dir. Charles’dan yaşça büyük olan bir kadınla oğlunu evlendiriyor. Charles bu kadını sevmemektedir ve ona karşı soğuk durmaktadır. Aralarında geçen bir zamandan sonra kadın hastalanır ve ölür. Charles Heloise’nin ölümüne üzülmüştür çünkü o kadın Charles’i sevmiştir.

Charles hastalarını tedavi etmektedir. Bir gün ona çiftlikte Mösyö Rouault’ın bacağının kırıldığı haberi gelir Charles acele ile evden çıkar ve çiftliğe gider Rouault’ın bacağını tedavi eder. Orada Emma adında bir kızı görür ve ona aşık olur. İşte kitabımızın en önemli karakteri Madam Bovary olacak kadın Emma’dır. Charles Emma’ya aşık olur. Rouault’a bakma bahanesi ile her gün çiftliğe gider ve gün gelir Emma’yı Rouault’dan ister ve Emma’nın babası Rouault hiç tereddüt etmeden kızını verir.

Bu olaylara Emma açısından bakarsak Emma ilk başta bu ilişkiye hayır demesede zaman içerisinde kocası Charles’ı hiç sevmediğini farkeder ve bu ilişkiden hiç memnun kalmaz. Aynı şekilde Charles’ın annesi Emma’yı hiç beğenmemektedir onu hamarat bir kadın olduğunu düşünmemektedir. Madam Bovary Özet kısmında Emma’nın kocasından soğuması konusuna geçiyoruz.

Madam Bovary Kocasından Soğumaya Başlıyor

Emma ilk başlarda kocasından ve hayatından memnun kalsada zamanla kocasından tiksinmeye ve onu sevmemeye başlar. Emma sürekli roman ve kitap okur kocasının hep ünlü ve kültürlü bir kişi olmasını isterdi. Madam ve Mösyö Bovary bir gün bir baloya davet edilirler bu baloda Bovary yeni kişiler tanır ve gözü iyice açılır orada bazı erkeklerle dans eder artık kocasından iyici soğumaya başlamıştır. Bu balo hayatından nasıl ayrılacağını nasıl eski hayatına döneceğini düşünmektedir. Madam Bovary balo dönüşü o kadar sinirlenmiştir ki sinirini evdeki hizmetçiden çıkarmıştır.

Artık evde durduk yere ağlıyordur. Bu sıkıntıyı kafasına o kadar çok takmıştır ki dışarıdan ona bakan herkes Emma’yı hasta sanmaktadır. Charles’a arkadaşları eşinin hastalığının nedeni olarak Tostes’ta geçirdikleri uzun zamanı göstermektedirler. Onun artık buradan başka bir yere taşınması gerektiğini söylerler. Charles artık kafasına koymuştur Tostes’dan Yonville Abbaye Kasabasına taşınacaklardır. Mart ayında bu köyden ayrılırken Emma hamiledir. Madam Bovary Özet ikinci bölüme geçiyoruz.

Madam Bovary Özet İkinci Kısım

Taşındıkları kasabada Eczacı Homais ile tanışırlar Charles’ın bu bölümde en çok muhatap olacağı kişidir Homais. Charles buraya yavaş yavaş yerleşir ve bu kasabadaki insanlarla tanışmaya başlar. Bu bölümde en çok dikkat çekecek kişilerden biri Leon’dur bu kişi Emma ile yasak aşk yaşayacak ilk kişidir. Emma bu sırada doğurmuştur ve bir kız çocukları olmuştur çocuğun isminide Berthe koymuşlardır.

Leon Emma’yı seviyordu ve arkadaş olarak konuşuyorlardı ama birbirlerine aşık olduklarını her ikiside söyleyemiyordu. En sonunda Leon açıklamaya korktu ve bu ızdıraplada Yonville’de duramayacağını anlayıp Paris’e taşındı. Emma çok üzüldü yine durduk yere ağlamaya ve hasta gibi görünmeye başladı. Emma’nın canı o kadar sıkılmıştır ki çareyi kilisenin papazında aramıştır ona kendini iyileştirmesi için yalvarmıştır ama genede sorunu çözülmemiştir.

Tüm bu olaylar yaşanırken Charles’ın annesi geliyor ve duruma el koyuyor Emma’nın kitap okuduğu için böyle olduğunu onun kendine bir uğraş bulması gerektiğini söylüyor. Madam Bovary Özet konusunda Emma’nın ikinci aşkına geçiyoruz.

İkinci Aşk Başlıyor

Charles’a La Huchette çiftliğinde Mösyö Radolphe Boulanger geliyor. Radolphe’un vücutu kaşınıyordur ve tedavi olmak istediği için Charles’in evine gelmiştir burda Emma’yı görür ve ona sırılsıklam aşık olur ve onunla birlikte olmayı çok ister. Onu görmek için çeşitli bahaneler uydur. Onunla Masal Çiftliği şenliğinde buluşur ve baş başa konuşurlar burada Madam Bovary’de Radolphe’dan etkilenir ve bunlar sevgili olurlar.

Emma bir gün Radolphe’un evine doğru yola çıktığında onu kasabadan Mösyö Binet görür ve ondan şüphelenir Madam Bovary bu durumdan çok korkar ve endişelenir yasak aşkı ortaya çıkacak diye. Radolphe ve Madam Bovary bir plan yaptılar birlikte kaçacaklardır ama Radolphe bu plandan vazgeçer ve Madam Bovary’ye bir mektup yazar hayatını tek bir kadınla geçiremeyeceğini söyler. Madam Bovary yataklara düşer yeniden hasta olur. Charles, Emma için rahip çağırır ve Emma’yı yeniden iyileştir. Emma artık kendini dine verir iyi bir kadın olacağını kocasını aldatmayacağını düzeleceğini kendi kendine söyler. Madam Bovary Özetinde Leon’un geri dönüşüne bakıyoruz.

Madam Bovary Kitap Özeti

Madam Bovary Kitap Özeti

Eski Aşk Çıkageldi

Tüm bunlar yaşanırken Mösyö ve Madam Bovary bir akşam tiyatroya giderler. Burada Madam Bovary eski aşkı Leon ile karşılaşır. Leon, Madam Bovary’i kendisiyle aşk yaşaması konusunda ikna eder onu önceden sevdiğini fakat ona aşkını açamadığını söyler. Emma ikna olur ve yeniden aşk yaşamaya başlarlar. Madam Bovary kocasından bir şeyler almak için sürekli para alır çek yazdırır fakat bu paraları yerine koyamaz ve evine haciz geleceğini öğrenir.

Emma Leon’dan borç ister ama Leon’da para yoktur arkadaşlarından istesede parayı bulamaz. Emma bir çare Radolphe’a gider ondan para ister fakat ondada para yoktur en sonunda dayanamayıp Emma zehir içip intihar eder intihar etmeden önce kocasına bir mektup bırakmıştır bu mektupta yaşadığı olayları Charles’a anlatır bunları öğrenen Mösyö Bovary dayanamayıp ölür. Geriye kalan küçük kız Berthe halasının yanında yaşamaya başlar fakat halasının çok parası olmadığı için kız iplikçi fabrikasında çalışır ve kitap son bulur.

Madam Bovary Özet

Bu güzel kitabın özetini Madam Bovary Özet başlığı altında sizlerle paylaştım. Umarım beğenmişsinizdir. Kitap hakkındaki görüşlerinizi yorum bölümüne yazarak başka insanlarla paylaşabilirsiniz.

 

About the author

Onur Çakır

Lise öğrencisi, Öğrenme aşığı, Wordpress, SEO ve Bilgisayar meraklısı.

2 Comments

Leave a Comment