Eğlence Kişisel Blog

Mükemmeliyetçi Olmak – Hata Yapmaktan Korkanlar

Mükemmeliyetçi Olmak

Uzun süredir güzel bir blog konusu bulamıyordum. İnsanların bloglarında yaşadıkları sorunlarla ilgili yazılar yazıyordum. Düşünürken aklıma birden Mükemmeliyetçi Olmak geldi ve bu konu hakkında bir yazı yazmak istedim. Çevremde bu tür insanlar fazlasıyla bulunmakta. Yaşadıkları acizlikleri emin olun çok net bir biçimde görebiliyorum.

Bu tür insanları biraz incelemek ve size anlatmak gerekirse Her zaman yaptıkları işi en iyi şekilde yapmaya çalışırlar. Şimdi diyeceksiniz ki bunun neresi sorun. Çok büyük bir sorunları var ki mükemmel bir biçimde yapamadıkları işi yapmıyorlar. Çok komik bir durum gibi görünsede hakkıyla yapılmayacak işe hiç girişmiyorlar bile.

En yakın örneğini kuzenimde gördüm. Kuzenimin ingilizcesi orta-iyi düzeyde fakat konuşmaktan, konuşurken hata yapmaktan çok korkuyor ve utanıyor. Hatta bunu kendine o kadar sıkıntı ettiki internette bu sorunun çözümünü aramaya başladı. Benim ona tavsiyem kafasına fazla takmaması ve biraz rahat olmasıydı ama o bunu başaramıyordu.

Mükemmeliyetçi Olmak

Mükemmeliyetçi Olmak

Hata Yapma Korkusu Nereden Geliyor ?

Bence sıkıntının özüne inmeliyiz. Bu kişiler neden bu kadar herşeyi en iyi şekilde yapmaya çalışıyor ve yapamadıkları zaman eylemi bırakıyorlar. Bence Mükemmeliyetçi Olmak korkusunun temelinde aileler yer alıyor. Küçükken çocuğun yaptığı bir hatayı onun yüzüne vurmak onu eziklemek, ona kızmak çocuğun özgüvenini bitiriyor.

Bu tür çocuklar ileri ki zamanlarda herşeyi en iyi şekilde yapmak istiyorlar aslında bu tür insanların bilinçaltlarında çok büyük olaylar yatıyor. Bu yüzden eğer karşınızda çocuğuna hata yaptığı için bağıran bir veli görürseniz onu uyarın ve ileride oluşabilecek sorunları anlatın. Mükemmeliyetçi Olmak sıkıntı olsada iyi yanından da bakmak gerekir.

Mükemmeliyetçi olan insanlar benim gözümde her zaman bir adım öndedir. Gerek iş hayatlarında gerekse özel hayatlarında her zaman tertipli ve düzenli olurlar ve yaptıkları işin hakkını verirler bu yüzden onlara korkusuzca bir iş teslim edebilirsiniz. Buna örnek olarak ablamı verebilirim bir işi yapacaksa en iyi şekilde yapar ve beni çok etkiler.

Mükemmeliyetçi Olanlara Tavsiyeler

Arkadaşlar durumunuzu çok iyi anlayabiliyorum. Size ilk tavsiyem yapamayacağınıza inandığınız bir işe kalkışmanızdır. Bunun sonucunda o işi yapamayacaksınız tabii ki 😀 . Bunu yaptıktan sonra dünyanın hala döndüğünü görecekseniz bu yüzden herşeyi kafanıza takmamaya çalışın ve dilediğiniz gibi yaşayın.

Tabii bunları yapayım derken iyice sorumsuz bir insan olmayın işi her zaman tadında bırakmanın gerektiğini unutmayalım.

Özet

Bir pazar günü sohbet konumuzun sonuna geldik sizde düşüncelerini yorum olarak belirtip sohbetimize katılabilirsiniz.

About the author

Onur Çakır

Lise öğrencisi, Öğrenme aşığı, Wordpress, SEO ve Bilgisayar meraklısı.

2 Comments

  • kendi kişisel blogunu kurmuş olmana, yazılarının kullandığı dile ve youtube’da özellikle güzel kaynakları takip ediyor oluşuna saygı duydum. söyleyecek şeyleri olan birine benziyorsun.

    wordpress güncellemesiyle ilgili olan bir yazından sonra geldim google öyle gönderdi beni buraya. sanırım barış özcan takipçisisin ve daha önceden bir yerlerde ya da en azından kendi kendine bir şeyler yazdığını hissettiriyor üslubun. kolay gelsin öyle bir yorum atayım dedim.

    yayınlanmasından ziyade okursan belki biraz mutluluk verir falan 😀

    • Sizin gibi güzel yorum yapan insanlar biz blog yazarlarını ne kadar mutlu ediyor anlatamam 🙂 ama emin olun gerçekten yazdıklarınız yüzümüzde tebessüm uyandırıyor.

Leave a Comment