Genel

Ebay’dan Alışveriş Yapmak Paypalsız

Written by Onur Çakır

eBay’dan Alışveriş Yapmak ?

Ülkemizde alınan vergilerin fazla olması nedeni ile tüketiciler eBay, Aliexpress, Amazon gibi yabancı firmalardan ürün getirtmek istiyorlar. eBay’dan alışveriş yapmak paypalsız zor gibi görünsede hala çok kolay. İnsanlar güvenlik endişesi ve ürünün kendisine ulaşmayacağı endişesi ile PayPal kullanarak bu tedirginlikleri aşıyordu.

PayPal’ın yasaklanması ile birlikte kullanıcılar eBay gibi platformlardan alışveriş yapmaya çekiniyorlar. Bugün sizlerle birlikte PayPal kullanmadan eBay’dan nasıl ürün alınacağını inceleyeceğiz.

eBay’e gitmek için tıklayın

Başlamadan Önce

Öncelikle elimizde kredi kartı, banka kartı ya da ininal kart gibi internet alışverişinde kullanabileceğimiz bir kart gerekli. Eğer Passolig kartınız varsa içine para atarak bunuda kullanabilirsiniz.

İlk adımda eBay’e giriş yapıyoruz, üyeliğimiz yoksa üyelik oluşturuyoruz. İkinci adımda alacağımız ürünü belirliyoruz ben kendi hobi aracım için lamba alacağım.

Resimdeki kutucuklara ve numaralara dikkatli şekilde bakın.

Ebaydan Alışveriş Yapmak Paypalsız

Ebay’dan Alışveriş Yapmak Paypalsız

 

Ebay’dan Alışveriş Yapmak Paypalsız

Ebay’dan Alışveriş Yapmak Paypalsız

Ebay’dan Alışveriş Yapmak Paypalsız

  1. Satıcıyla ilgili bilgi vermektedir. Resimde gördüğünüz satıcıya eBay madalya vermiş bu onun güvenilir olduğunu gösteriyor. Ayrıca %99.2 oranın pozitif geri dönüş almış yani bu satıcıyla sorun yaşamanız neredeyse imkansız.
  2. Kargo ile ilgili bilgi vermektedir. Burada kargo ücretsiz olarak gözüküyor.
  3. Teslimat tarihi ile ilgili bilgi veriyor. 25 Kasım ile 29 Aralık tarihinde teslim olabileceğini söylüyor bu kesin tarih değil tabii ki.
  4. Para iadesi ne zaman olabileceğini söylüyor. Sipariş verdikten 2 ay sonra ürününüz gelmezse para iadesi yapılıyor.

Resimde gördüğünüz kriterleri dikkatlice inceleyin. 4 maddede alacağınız ürünün size ulaşacağı zamanı , para iadesi , satıcı bilgisi , kargo hakkında bilgi alabiliyoruz. Bu sorulardan daha detaylı öğrenmek istediğiniz bir şey varsa satıcı ile iletişime geçerek sorabilirsiniz.

İkinci adımda sipariş vermeye geçiyoruz. Bu adımda Paypal hesabımızın olması ve hesaba kullanıcağımız kartın eklenmiş olması gerekiyor. Hemen al dedikten sonra eBay bizden adresimizi eklememizi istiyor ve sonraki adımları size gösteriyor. Ödeme için sizden Paypal hesabınıza giriş yapmanızı istiyor. Giriş yapıyoruz ve karşımıza resimdeki gibi ekran çıkıyor;

Kredi kartı seçerek alış veriş yapma

Kredi kartı seçerek alışveriş yapma

Karşımıza böyle bir ekran çıkacak ve burda üçüncü şıkkı seçiyoruz ve alışverişi tamamlıyoruz.

Sonuç

Dikkat: Satıcıların çoğu PayPal kullanmayı tercih ettikleri için ticaret yaptığınız çoğu kullanıcıda bu seçenekler çıkmaz hatta bu ekrana dahi gelemezsiniz. Bu yüzden alım yaparken Kredi Kartı destekliyen kullanıcıları tercih etmeliyiz.

Özetle: Bugün değişen sistemlerde eBay’dan nasıl alışveriş yapacağımızı gördük dikkat etmemiz gereken noktalar ve ticaret yapacağımız kullanıcıların nasıl olması gerektiğini gördük. Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.

 

About the author

Onur Çakır

Lise öğrencisi, Öğrenme aşığı, Wordpress, SEO ve Bilgisayar meraklısı.

Leave a Comment