Genel

Edebat Ve Yaşar Kemal

Written by admin

Edebat Ve Yaşar Kemal

Yaşar Kemal 1923 yılında Osmaniye’e dünyaya gelmiş bir roman yazarıdır. Genellikle Türkiye’de edebiyattan ve romanlardan bahsedilse onun adını mutlaka duyarız. Kendine özgün bir tarzı olan yazar, o kadar çok benimsenmiştir ki birçok kişi tarafından saygı ile anılan bir kişi haline gelmiştir.
Kendine özgü üslubu ile Anadolu’yu, daha çok Çukurova’yı anlatan Yaşar Kemal genellikle kırsal bölgelerde yaşayan kişilerin duygularını, düşüncelerini, kinlerini, nefretlerini dile getirmiştir. İnce Memed, Yaşar Kemal’in en çok bilinen romanlarından bir tanesidir. Yaşadığı haksızlıklara dayanamayıp dağa çıkan bir adamın öyküsüdür İnce Memed. Yaşadığı birçok sıkıntı vardır. Köy halkının ağalardan çektiklerine dayanamayan, haksızlıklara tepki gösteren İnce Memed’in kişisel öyküsü, aşkı ve mücadelesi Yaşar Kemal romanlarından Anadolu’ya yansımıştır. Bu eser, Sadece Anadolu’da değil, farklı ülkelerde de okunmaktadır.
Edebiyat, Yaşar Kemal’de özgünlüğün ifadesidir. Ne kadar çok özgün olunursa o kadar başarılı olunacağını kanıtlayan bir yazardır Yaşar Kemal. Bu nedenle de sadece Türk literatüründe değil, dünya literatüründe bile adı geçen yazarlardan biridir.
Birçok edebiyat yazarının öykündüğü, kendine has anlatım tarzı ile gönüllerde taht kuran bu yazarın anlatımı da oldukça destansıdır. Onu okurken dağlarda üşüdüğünüzü hissedersiniz, haksızlığa uğradığınızı duyumsarsınız, çaresizlik içinde çareler aradığınızı fark edersiniz. Gerçek hayattan çok masalsı bir hayatın içinde olduğunuzu sanırsınız. Belki de onun edebiyatının en güzel tarafı da budur.

About the author

admin

Lise öğrencisi, Öğrenme aşığı, Wordpress, SEO ve Bilgisayar meraklısı.

Leave a Comment