Genel

Edebiyat Olmadan Yaşayamamak

Written by admin

Edebiyat Olmadan Yaşayamamak

Kitaplar bazen bazı insanlar için tutku haline gelir. Kimi kişi kitapları biriktirerek kendini iyi hisseder. Genellikle kitaplarını kimseye vermeyen insanlar tanırız. Bu kişiler bu kitaplara kendi elbiselerinden, arabalarından ve evlerinden daha çok değer veren insanlardır. Bu kişiler hem okumaya hem de kitap biriktirmeye meraklı olan kişilerdir. Onlar için edebiyat bir tutkudur, o olmadan yaşamak imkânsızdır.
Bazıları için ise edebiyatın en temel taşı olan yazma edimi bir tutkudur. Kimi şiirlerle kendini ifade etmeyi daha anlamlı bulur. Çünkü daha soyut ifadelerle duygu dünyasını daha zengin bir şekilde dile getireceğini düşünür. Bazısı için de öyküler o kadar büyüleyicidir ki bir öykünün bitiminde aldığı ders ya da öykünün ona yaşattığı tat ve keyif kesinlikle vazgeçilmezdir. Deneme yazmaktan keyif alanlar da vardır. Onlar için hayatın çeşitli durumlarının farklı şekilde analiz edilip, değerlendirilmesi bir yaşam biçimidir. Bunu yaparak yaşamak olağanüstü keyiflidir. Kimi de hayatını adar bir romanı tamamlayabilmek için… Belki kendi hayatındaki bir kesiti anlatır belki de hiç yaşanmamış bir öyküyü kurgular ve bunu kâğıda döker.
Her ne olursa olsun edebiyatla uğraşmaktan keyif alan ve onsuz yaşayamayan insanlar vardır. Bu kişiler düşünen, sorgulayan, araştıran ve hissettiklerini paylaşmaktan mutluluk duyan kişilerdir. Kendi yazdıklarını başkalarının okumasından etkilenen kişiler olduğu kadar edebiyat eserlerini kendilerine saklayan gizemli yazarlar da vardır.

About the author

admin

Lise öğrencisi, Öğrenme aşığı, Wordpress, SEO ve Bilgisayar meraklısı.

Leave a Comment