Genel

Erkeklerde Görülen Sağlık Sorunları ve Sebepleri

Written by admin

Erkeklerde Görülen Sağlık Sorunları ve Sebepleri

Erkeklerde görülen sağlık sorunları çok çeşitlidir. Önceki yazılarımızda bu sağlık sorunlarının temel sebeplerinden bahsetmiştik. Bu yazımızda belli başlı sağlık sorunlarına ve sebeplerine göz atacağız.
Kardiyovasküler Hastalık
Erkeklerde 45 yaşında başlayarak kalp krizi riski artmaktadır. Bu süreden sonra bu riski azaltmak için her gün aspirin alınması gerekmektedir. Yaşınız 70’i aştığı zaman ise kesinlikle doktorunuza danışın. Almanız gereken aspirin yaşınız, sağlık, ve yaşam tarzınıza bağlıdır ne kadar.
Kolorektal Kanser
Erkeklerde 50 yaşından itibaren başlayan ve 75 yaş ile, kolorektal kanser riski en üst seviye çıkar. Bu yüzden bu süre içerisinde kolorektal kanser testlerini düzenli olarak yaptırmalısınız.
Siz ve doktorunuz kolorektal kanser konusunda en iyi testin hangisi olduğuna birlikte karar verebilirsiniz. Seçtiğiniz testin hangi sıklıkta uygulanması gerektiğini doktorunuz size bildirecektir. Eğer ailenizde kolorektal kanserine yakalanmış birisi varsa 50 yaşından önce, kolorektal kanser testi yaptırmanız önemlidir. Bu hastalık kalıtsal bir özellik taşıyabilir.
Diğer Kanser Çeşitleri
Eğer prostat, akciğer, ağız, deri veya diğer kanserlere yakalanma riskiniz de vardır. Bu yüzden bu kanser türleri için de düzenli olarak check up yaptırmalısınız.
Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar
Bel soğukluğu, frengi, klamidya, ya da diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar için de düzenli olarak test yaptırmalısınız.
HIV
Doktorunuz size HIV taraması önerebilir:
Erkeklerle seks
Birden fazla partnerle korunmasız cinsel ilişkiye girdiyseniz
Kullandığınız enjekte ilaçlar varsa,
Seks için ödeme yaparak sex yaptığınız kişiler varsa,
HIV virüsüne bulaşmış bir partnerle sex yaptıysanız,
HIV virüsünün de size bulaşması mümkündür. Bu yüzden test yaptırmanız sağlığınızı korumanız için gereklidir.
Depresyon
Eğer son 2 hafta boyunca kendinizi çevrenizdeki diğer insanlardan aşağı veya umutsuz hissettiniz ya da size genellikle zevk veren şeylere ilginiz azaldıysa, depresyon hakkında doktorunuzla konuşun. Depresyon tedavi edilebilir bir hastalıktır.
270 KELİME
KEYWORDS
Depresyon, hıv virüsü, Kolorektal Kanser,  Kardiyovasküler Hastalık

About the author

admin

Lise öğrencisi, Öğrenme aşığı, Wordpress, SEO ve Bilgisayar meraklısı.

Leave a Comment