Genel

Erkeklere Sağlık Tavsiyeleri

Written by admin

Erkeklere Sağlık Tavsiyeleri

Bir önceki yazımızda erkeklerin sağlık konusunda kendilerine gereken önemi vermediklerini rakamlarla birlikte anlatmaya çalışmıştım. Bu yazımızda da erkeklere sağlık tavsiyelerinde bulunacağız. Bu basit tavsiyeleri her yaştaki erkeklerin bu basit tavsiyelere uymaları sağlıklı bir yaşam açısından çok önem arz etmektedir. Bu yazıyı dikkatle okuyup uygulamanızı tavsiye ediyoruz.
Fiziksel olarak aktif olun.
Yürüyüş çim biçme, takım sporları, oyun oynama ve bisiklet sürme sadece hareket. Bunları her gün sabah uygulamanız size büyük bir dinçlik verecektir. Her sabah bu hareketleri yaptıktan sonra gün boyunca ne kadar dinç olduğunuzu hissedeceksiniz. Bunların etkisi gözle görülebilir. Fiziksel olarak aktif değilseniz, azar azar başlamalısınız. Sonrasında haftanın her gününde 30 dakika çalışmanızı tavsiye ediyoruz. Orta derecede fiziksel aktivitelerle sağlığınızı koruyabilirsiniz.
Sağlıklı beslenin.
Meyve, sebze, tam tahıl ve yağsız veya az yağlı süt ürünleri sağlıklı seçimlerdir. Yağsız et, kümes hayvanları, balık, fasulye, yumurta ve fındık sağlığınızı korumak için çok faydalı ürünlerdir. Doymuş yağ, trans yağ, kolesterol, tuz ve katma şeker düşük olan gıdalar yemeye çalışın. Sağlığınızı koruduğunuzu siz bile hissedeceksiniz.
Sağlıklı bir kiloda kalın.
Fiziksel aktivitelerle fazla kalorilerinizi yakmaya çalışınız. Kilo almak için kalorinizi dengelemeye çalışın. Genç yaşlarda iseniz daha az kalori yemek yemek ve fiziksel aktiviteyi arttırmak kalorinizi dengelemeyi ve sağlıklı bir kiloda kalmanızı sağlayacaktır. Bu zaman içinde yavaş yavaş kilo almanızı önleyecektir.
Alkol içmeyi bırakın ya da azaltın
Erkekler için günde 2 alkollü içecek (kadınlar için günde 1 içki) sınırını aşmamanızı şiddetle öneririz. Mümkünse ve becerebiliyorsanız Alkollü içecekleri tamamen hayatınızdan çıkarın. Alkol tek başına sağlığınızı alt üst etmeye yeterlidir. Bunu unutmayınız.
Bir kalp krizi önlemek için aspirin al.
Eğer bir kalp krizi (sen 45, duman üzerindeyseniz veya diyabet, yüksek kan basıncı, yüksek kolesterol ya da kalp hastalığı aile öyküsü) için risk altında iseniz, doktorunuza danışın ve aspirin olup olmadığını öğrenmek sizin için doğru bir seçimdir.
287 KELİME
Keywords:
kalp krizi,
Diyabet, yüksek kan basıncı, kilo sorunu

About the author

admin

Lise öğrencisi, Öğrenme aşığı, Wordpress, SEO ve Bilgisayar meraklısı.

Leave a Comment