Genel

Kolay Yoldan Niş Site Açma – Niche Site

Written by Onur Çakır

Kolay Yoldan Niş Site Açma Rehberi

İnternette gün geçtikçe ortaya yeni kavramlar çıkmaşta Niş kelimeside bunlardan bir tanesi. Niş siteler hakkında önce bir bilgi sahibi olmak gerekiyor. Niş kelimesi İngilizce Niche’den gelmektedir ve  internet dünyasında belirli bir alana yönelmek, daraltmak anlamında kullanılıyor. Bir konuyu genel olarak değilde tamamıyla detaya inmekte diyebiliriz. Niş site açma rehberi hazırlamadan önce örnek niş siteler aramaya karar verdim. Kısa bir araştırmanın ardından pek çok sektörde niş siteler buldum. Niş siteler özellikle sağlık, SEO, Tema gibi birçok alanda kullanılıyor.

Niş site açmanın amacı belirli bir konuya yönelerek o alanda yükselmek ve ziyaretçi çekmektir. Sitelerin ve blogların ziyaretçi kaynağı Google’dır. Google’da yükselmek ve sitemize ziyaretçi çekmek için belirli SEO teknikleri vardır. Bunların arasında en önemli olanları şunlardır; Domain içinde hedeflenen anahtar kelimeyi kullanmak, Yazı başlığında hedeflenen kelimeyi kullanmak, yazı içerisinde belli oranda hedeflenen anahtar kelimeyi kullanmak ve daha bir çok husus vardır. Niş site açma adımları aşağıdadır.

Niş Site Açmak İçin Nelere Dikkat Edilmeli

Niş site açmadan önce hedeflediğimiz bir konu olmalıdır. Bu konunun hem aratılma hacmi yüksek olmalı hem de konu çeşitliliği olmalıdır. Araştırmalarım sonucunda en çok niş sitelerin sağlık ve kadın yaşamı hakkında açıldığını gördüm. Gelin beraber insanların neden bu alanlarda niş site açtıklarını inceleyelim.

  • Yüksek Aranma Hacmi: Türk insanı “Her insan kendisinin doktorudur.” lafından yola çıkarak yaşadığı sağlık problemlerini Google’da aramayı ve çözüm bulmayı seviyor. Bu işlemde bize yüksek müşteri potansiyeli doğuruyor. Sadece diyet ve sağlıklı yaşam bölümünde yüzlerce konu var. Bu konuların aylık aranma hacimleri 10 bin ile 100 bin arasında değişiyor. Örneğin xxxxdiyeti .com olarak açacağınız bir site ile günlük yüzbinlerce ziyaretçi sayısına ulaşarak mükemmel paralar kazanabilirsiniz.
  • Konu Çeşitliliği: İçerik üretebileceğiniz konu sayısı çok fazla. Sadece sağlık sektöründe oturup bir günde onlarca konu çıkarabilirsiniz, tabii dikkat etmeniz gereken bu konuların aranma sayılarının fazla olması ve rekabetin az olmasıdır. Google’da aranan kelimelerin aranma sayılarını ve rekabet oranlarını öğrenmek için anahtar kelime analizi isimli yazımda belirttiğim araçları kullanabilirsiniz.
  • Yüksek TBM Oranları: Ziyaretçi kaynağımız Google olduğu gibi kazanç kaynağımızda Google’dır. Adsense ile çıkacağımız bu yolda insanların reklamlara tıklamasıyla kazanç sağlayacağız. Peki tıklama başına ne kadar kazancağız ? İnsanların sağlık ve kadın sektörünü seçmesinin en büyük etkenlerinden biri yüksek TBM oranlarıdır. Özellikle sağlık kategorisinde reklam verenler müthiş bir rekabet içinde. Bunun nedeni zayıflamaya çalışan, uzamaya çalışan insanlara ilaç satmak istemeleridir. Aralarında oluşan rekabetten dolayı yüksek rakamlar ödeyerek reklamlarda bir adım öne çıkmak istiyorlar. Bu rekabette bizim işimize yarıyor.

Yukarıda belirttim üç maddeyi göz önüne alarak kendinize bir konu seçebilirsiniz. Benim size tavsiye edeceğim alanlar yukarıda belirtmiş olduğum Sağlık ve Kadın yaşamı alanlarıdır. Bu alanlar her yönden çok kazançlıdır.

Konuyu bulduk, aranma hacmi yeteri kadar olduğu gördük. Şimdi kendimize içinde anahtar kelimemizi barındıran bir domain bulma vakti. Ben kendime diyet kelimesini seçiyorum bu yazım için ve bunun üzerinden yürüyeceğim. Domain Scope sitesini kullanarak kendimize aradığımız domaini bulabiliriz. Aşağıda bulanan resimde benim yaptığım araştırmayı görüyorsunuz. Domain Scope sitesine bir kelime veriyoruz ve kelimeyi kullanarak oluşturduğu domainleri bize veriyor.

Niche Site Konusu Bulmak

Niş site konusunu bulduk domain adresimizide ayarladıktan sonra geriye birşey kalmıyor. Basit bir yolla sitemizin alt yapısını belirleyip hostumuzu alıp sitemizin yayın hayatına başlayacağız. Öncelikle kendimize kaliteli ve makul bir host bulmamız gerekiyor.

Dilerseniz domain adresinizi Blogger platformuna yönlendirerek host derdinden kurtulabilirsiniz. Ücret ödemeden rahatlıkla sitenizi barındırabilirsiniz. Niş site konusu bulanların genellikle tercih ettiği yol budur. Adreslerini Blooger’a yönlendirirler ve makaleleri girmeye başlarlar. Niş site açma rehberi için bir sıralama yapalım.

1. Alt Yapı Seçimi

WordPress ya da Blogger tercihi yapabilirsiniz. Benim tavsiyem WordPress kullanmanızdır. Eğer WordPress seçimi yaparsanız kendinize bir adet host bulmalısınız.

2.Görünüm ve Düzenleme

Açacağımız sitenin insanların gözüne hoş gözükmesi gerekiyor. Bu şekilde insanların sitede kalma süresini arttırabiliriz. WordPress sade temalar yazımda paylaştığım temalardan bir tanesini kullanabilirsiniz.

3. Önemli Eklentilerin Yüklenmesi

Oluşturduğumuz sitenin SEO uyumlu olması gerekiyor. Bu yüzden bazı eklentileri kurmamız lazım. Bu eklentiler şunlarıdır;

1. Yoast SEO: Web sitemizin aratılan kelimelerde yukarıya çıkması için gerekli olan bir eklentidir. Yüklemenizi şiddetle tavsiye ederim.

2. WordPress için Jetpack: Jetpack Nedir ve Nasıl kullanılır ? adlı yazımda bu eklentiyi uzun uzun anlatmıştım. Birçok eklentinin işlevini tek seferde gerçekleştiren bu eklentiyi yüklemeniz tavsiyemdir.

3. Wp Fastest Cache: Geliştirici bir Türk olduğundan ve WordPress altyapılı siteleri hızlandırdığından tercihimdir. Bu eklentiyi kurarak sitenizin hızı iki katına çıkarabilirsiniz !

4. Site Kayıtlarının Yapılması

Sitemizi açtıktan sonra hızlı bir şekilde ziyaretçileri ulaşmak için bazı adımları hızlandırmamız gerekiyor. Bu yüzden Google’ın ayağımıza gelmesini beklemeyip biz onun ayağına gideceğiz. Açtığımız sitenin Google Search Console ve Google Analytics kayıtlarını yaparak hızlı indeks almalıyız. Niş site açma işlemi için son adımımız.

Niş Site İçeriği Oluşturma

Tüm yorucu işlemleri geride bıraktıktan sonra yapmamız gereken son birkaç adım kaldı. Bu işlemleri bitirdiğimizde hazır ve ziyaretçi çeken bir siteye sahip olacağız. Oluşturduğumuz siteye SEO uyumlu ve hit çekecek makaleler girmeliyiz. Eğer bu makaleleri kendiniz yazamıyorsanız webmaster forumları üzerinden satın alabilirsiniz. Ortalama olarak 100 kelime için 1-1.5 TL ödemeniz gerekiyor. Size tavsiyem minimum 300 kelimelik makaleler almanızdır. Siteye ortalama 15-20 makale girişi yapmalıyız. Seçtiğimiz anahtar kelimenin makale başlıklarında olmasını dikkat edelim.

İçeriği oluşturduktan sonra Adsense Onayı Nasıl Alınır ? adlı yazıma göz atmanız gerekiyor çünkü para kazanacağımız sistem üzerinden onay almadan para kazanamayız.

Niche Site Sıralamada Nasıl Yükseltilir ?

İçeriklerimizi girdikten sonra sitemize ziyaretçi çekmemiz gerekiyor. Bunun için en temel ve kısa yol backlink almaktır. Yine webmaster forumlarına girerek çok ucuza kaliteli backlink paketleri alabilirsiniz. Ortalama 50-100 TL arasında fiyatlara Google News kayıtlı sitelerden anahtar kelimenizde backlinkler alarak sıralamanızı yükseltebilirisiniz.

Artık mutlu sona çok yakınız. Tüm adımları gerçekleştirdikten ve linkleri aldıktan sonra ortlama 10-15 gün beklemeliyiz. Linklerin Google tarafından görülmesi ve işleme koyulması ortalama olarak bu kadar sürüyor. Yaklaşık olarak bir hesap yapmak gerekirse 10 TL domain, Makaleleri elle yazmazsak ortalama 50 TL Makaleler, Ücretsiz bir host bulamazsak 50 TL host, son olarakta 70 TL backlink hizmetine dersek yaklaşık olarak 180-200 TL arasına kendimize ömürlük bir site kurabiliriz. Bu sitenin bize aylık kazancı seçeceğiniz kategoriye ve ziyaretçi sayınıza bağlı olduğunu unutmayın.

Tüm bu masraflar hiçbir efor sarfetmek istemeyen kişiler içindir 🙂 . Eğer makaleleri kendiniz yazarsanız, ücretsiz bir host ayarlarsanız ve backlink için daha çok uğraşırsanız 50-60 liraya bile çıkarabilirsiniz.

About the author

Onur Çakır

Lise öğrencisi, Öğrenme aşığı, Wordpress, SEO ve Bilgisayar meraklısı.

Leave a Comment