Genel

Türk Arama Motoru Geliyor – Milli Gelişime Devam

Written by Onur Çakır

Türk Arama Motoru Geliyor

Bu zamana kadar en azından bir kerede olsa Google’a “Türk Arama Motoru” yazmışsınızdır. Bunu bende yaptım fakat sonu hüsranla bitti. Koskoca Türkiye’nin Yerli Arama Motoru bulunmamakta. Bir iki site açılsada yerel bazda, reklama boğulmuş, yapay zekası olmayan arama motorları gördüm ama biz bunlardan bahsetmiyoruz. Bize daha gelişmiş “En iyi çay nasıl yapılır ?” yazdığınız zaman samimi cevaplar veren birşey arıyoruz.

İşte bu arayışımızı birileri duymuş ki bu isteğimizi yerine girmek için çalışmalara başlamışlar. Hükumet tarafından da bu doğrulanın bende bir kaç yorum yapmadan geçmeyeyim dedim. Yerli uçak, tank, insansız hava aracı gibi savaş aletlerinden sonra böyle teknolojik ortamlarada el atılması beni mutlu ettiği gibi eminim birçok kişiyide sevindirmiştir.

Türk Arama Motoru Nasıl Tepki Oluşturdu ?

Öncelikle birkaç konuya değinmek istiyorum. Bazı forumlarda bu arama motoruyla ilgili konular açılmış ve altına bana enteresan gelen yorumlar bırakılmış bazı örnekleri sizinle paylaşmak istiyorum.

Örnekler;

  • “Bu hükumeti desteklar yaa”
  • “Ne kadarı yerliki bana hiç inandırıcı gelmedi”

Bunun gibi bir sürü örnek var burada paylaşmak istemedim. Ne kadarı bize ait sorusu güzel burada bir sorgulama yapılıyor bu gerçekten süper ama bunu nasıl bir dille sorduğunuz çok önemli. Hükumeti destekler sözüne gelirsek, burada benim bir yorumum olacak “niye desteklemesin ki ?” hükumetin elini atarak uygulamaya sokacağı bir sistem tabii ki destekler ama bu desteği ne oranda yapacağı çok önemli. Tutarda devleti eleştiren bir gazetenin sayfasına index atmazsa çok yanlış olur.

Pazarda yer bulamaz gibi söylemlerde bulunan insanlarada şöyle bir cevabım olacak, Biz en azından önce kendi ihtiyacımızı görelim ondan sonra dünyaya açılmayı düşünürüz. Yerli arama motorumuz Google, Yandex, Bing gibi en azından terör örgütü olan P*K*K gibi vahşet yanlışı sayfaları indexlemez. Google gibi en azından İstanbul’un Fethini unutmaz (!).

Tüm bunlar yaşanırken hala bu arama motorunu istememek yapıcı yorumlar yerine yıkıcı yorumlar yapmak ne kadar mantıklı aklım almıyor. Bir bakmışsınız İstanbul’un fethini Doodle yapmış arama motorumuz avrupada ki binlerce bilgisayarlarda açılıyor ve onların gözüne gözüne giriyor 🙂 .

İşin birde teknik kısmı var. Yapay zekası sayfaları nasıl sıralayacak gerçekten merak ediyorum. Umarım ileride yerli arama motorundan sonra yerli bir sanal kütüphane gelirde Wikipedia’ya yerine kendi kütüphanemizden bilgi alırız.

Benim söyleyeceklerim bu kadar sizinde yorumlarınızı beklerim.

About the author

Onur Çakır

Lise öğrencisi, Öğrenme aşığı, Wordpress, SEO ve Bilgisayar meraklısı.

2 Comments

Leave a Comment