Genel

Türkiye’de Orijinal Kullanmak

Türkiye’de Orijinal Kullanmak

Türkiye’de yapılan araştırmalara göre her üç oyuncudan dördü korsan oyun alıyormuş :). Türkiye’de orijinal kullanmak bugün ki kişisel blog konum. Sürekli şikayet ettiğimiz oyunlara Türkçe dil gelmeme Türkçe dublaj desteğiniz gelmemesi gibi sorunların neredeyse hepsi Türkiye’de orijinal ürün kullanmamaktan kaynaklanıyor.

Özellikle 2016 yılını saymazsak daha önceki yıllarda dünyaca ünlü Fifa, PES gibi futbol oyunları ligimizi lisanlama ihtiyacı duymuyorlardı. Fifa en sonunda ligimizin lisans haklarını üç yıllığına satın aldı ve bizlere bu güzel oyunda kendi takımlarımızı kullanma imkanı verdi. Orijinal kullanmak konumuza bugün detaylı bakacağız.

Neden Orijinal Kullanmıyoruz ?

Yurt dışında oyunlar yada daha doğru bir tabirle oyun anahtarları cüzi bir miktara satılırken bizim ülkemizde kutulu oyunu bir mağazadan almaya kalksanız 150 ile 200 TL arasında bir ürün almadan mağazadan çıkamıyorsunuz. Buda Türk oyuncuları otomatik olarak korsan oyun almaya yönlendiriyor.

Ayrıca emek hırsızlığının ne demek olduğunu bilmeyen gençliğimiz çok ucuz oyunları bile kendilerinde alışkanlık yaptığı için internetten bedava indirip kullanıyorlar. Elinizde oyuna vermek için büyük miktarlar olmayabilir bunu anlıyorum fakat bunu tasvip etmiyorum. Beni en çok kızdıran çok ucuz (10-20 TL arası) oyunların internetten korsan indirilmeye çalışılmasıdır. Orijinal kullanmak her zaman güzeldir.

Geliştiriciler Türkiye’de kendilerine pazar bulamayınca otomatik olarak kendi uygulamalarında dilimize yer vermiyor ve Türkiye pazarını önemsemiyor. İlerleyen zamanlarda kullanıcılarda ” Bizim dilimiz niye oyunda yok ?” gibi soruları firmaya yöneltiyor cevabı işte burada.

Diğer bir nedense diğer kullanıcılarla aktif oynamanın tadını bilmemelerinden kaynaklanıyor. İnternetten ücretsiz indirilen bu tür uygulamalar sadece sizin bilgisayara karşı oynamanıza izin veriyor ve siz oyundan bir süre sonra sıkılıyorsunuz. Eğer online oynamanın tadına bir kere baksanız bir daha bırakamazsınız. Peki orijinal kullanmak bize ne katar ?

Orijinal Kullanmanın Faydaları

korsana hayır

Orijinal kullanmanın oyunculara ve ülkemize katkıları büyüktür. Öncelikle bizim ülkemizde ki pazarın varlığını farkeden firmalar uygulamalarına bizim dilimizde destek vermeye başlayacaklardır. Bunun en iyi örneklerini iki sene içerisinde hem Türkçe dil desteğine kavuşan hemde ligimizi lisanlayan Fifa’da görebiliyoruz. Diğer bir örneği Battlefield 1 oyunu, burada 1. Dünya savaşında yer alan askerlerimizin seslendiremeleri Türkçe yapılmış durumda.

Ayrıca ülkemizde lisanslı aldığınız oyunlardan Türkiye’mize vergiler gider ve buda bize belirli bir katkı sağlar.

Oyuncular için yararı ise iki kat eğlencedir. Özellikle şu an satılan çoğu oyunda lisanslı ürünlerde bir çok mod bulunmakta ve bunların tamamını oynayabiliyorsunuz.

Çok sıkı bir Fifa oyuncusu olduğumu düşünüyordum internet kafelerde arkadaşlarımı yener eğlenirdim. Sürekli korsan oyun kullanıyordum ta ki 2016 sürüm oyunu alana kadar Spor Toto Süper Lig’in gelmesi şerefine oyunu orijinal olarak aldım Ultimate Team ve daha bir çok modu oynamaya başladım bu beni çok etkiledi ve bu etkiyle birlikte 2017 sürümünüde satın aldım 😀 . Umarım seneye Türkçe spiker desteğide gelirde 2018 sürümünüde alırım.

Alışkanlık Yapıyor

Türk gençliğinde oyunu ücretsiz oynama alışkanlığı ile birlikte tüm ortamlarda “Korsan Kullanma” merakı devam etmeye başladı. Kullandıkları uygulamalarda, programlarda, temalarda hayatının her yerinde bu anlayışı güdüyor. Bu hiç iyi birşey değildir.

Düşünün ki günün birinde aylarınızı harcayıp bir uygulama geliştiyorsunuz bu uygulamaya yaptığınız masraflar, harcamalar vs haddi geçiyor sizde uygulamayı yayımlayıp bir kaç kuruş gelir elde etmek istiyorsunuz ardından bir bakıyorsunuz ki uygulamayı kullanan binlerce kişi var fakat kasanıza bir lira girmiyor. Nasıl hissedersiniz ? heh işte geliştiricilerde tam böyle hissediyor.

Eğer sizde de böyle bir alışkanlık varsa size tavsiyem bunu bir anca bırakın orijinal kullanmaya başlayın derim.

Teşvik Edelim

Yazımızın sonuna doğru gelirken orijinal kullanan kullanıcılara buradan bir tavsiyede bulunmak istiyorum. Çevrenizde ki arkadaşlarınıza kullandığınız ürünü tavsiye etmenizi eğer bu bir oyunsa bununla beraber oynayabileceğinizi söyleyin ve onları bu uygulamayı almaya teşvik edin ve böylece orijinal kullanan kişilerin sayısını arttırın.

Şunu da es geçmek istemiyorum ülkemizde kişi başına düşen gelir ortada ve bu durum aşırı şekilde korsan kullanımı tetikliyor bu yüzden çevremizdeki çakma kullanan insanları ayıplamayalım fakat onları bu tür orijinal ürün kullanımına itelim elimizden geliyorsa destek olalım veya hediye edelim.

Özetle

Bugün ki konumuz hayatımızda orijinal ürün kullanmak vardı. Uzun uzadıya masaya yatırdım umarım yazımı beğenmişsiniz sizde görüşlerinizi yorum olarak belirtebilir bir sohbet oramı yaratabilirsiniz iyi günler dilerim.

About the author

Onur Çakır

Lise öğrencisi, Öğrenme aşığı, Wordpress, SEO ve Bilgisayar meraklısı.

2 Comments

Leave a Comment