Genel Teknoloji

Yazılım Derslerinin Önemine Varamıyoruz !

Written by admin

Yazılım Dersleri Hala Önemsenmiyor !

Merhaba arkadaşlar bugün yazılım dersleri hala önemsemiyor, neden böyle oluyor ? bu konuyu ele alacağım. Günümüzde gelişen teknoloji ve sistemler ile bilgisayarın ve bilgisayarla birlikte yazılımın önemi gittikçe artıyor. Bu önemin artmasıyla birlikte bir sürü meslek alanı açılmaya başladı. Ülkemizin eğitim sistemi ve bireyleri hala bu sektöre gereken önemi göstermemektedir.

Küçüklükten beri bilgisayar meraklısı olduğumu Bilgisayarla ilk Tanışmam adlı yazımda sizlerle paylaşmıştım. 11 senedir ülkemizin okullarında eğitim alıyorum ve bu zamana kadar çıkıpta bir kişi bana bilgisayar, yazılım ile ilgili herhangi bir konu hakkında birşey söylemedi ve beni buraya yönlendirmedi. Ortaokulda verilen bilgisayar derslerine gerekilen önem verilmemekle birlikte öğrenciye bu dersi bilgisayarla oyun oynayabileceği bir saat olarak gösteriyoruz.

ABD ve birçok avrupa ülkelerinde yazılım dersleri ortaokul hatta ilkokuldan itibaren okullarda en basit şekliyle olsa bile gösteriliyor. Ben 11 senede okulumda yazılımla ilgili tek bir kelime bile öğrenmedim bu kimin ayıbıdır bilemiyorum. Buradan sesimi ne kadar duyurabilirim bilmiyorum ama bu yanlıştan bir an önce dönülmesini umut ediyorum.

Yazılım Öğrenmek için Azim ve İstek

Aradan geçen uzun zamanda kimse beni yönlendirmesede ben kendi çabalarım ve emeklerimle yazılım öğrenmeye sadece Youtube gibi platformlardan video izleyerek öğrenmeye başladım. Şimdilik üst düzey bir bilgim olmasada yeterli düzeyde olduğumu düşünüyorum.

Bu yolda olan ve okullarımızda yeterli imkanı bulamayan arkadaşlarıma sesleniyorum hala geç kalmış sayılmazsınız. Eğer bilgisayar sistemleriyle biraz olsa ilginiz varsa kesinlikle ilgilendiğiniz alana göre C, C#, Java gibi yazılım dillerinden en azından birini öğrenmeye başlamanızı öneririm.

Arama motorlarında yapacağınız çeşitli aramalarla bu dersleri veren sitelere ulaşabilirsiniz. Basit düzeyde öğrenmeye başladıktan sonra emin olun kendinizi geliştirmeye başlayacaksınız.

Yazılım Dersleri Gündeme Geldi. Sonra ne oldu ?

Yazılım dersleri ortaokul ve liselerin müfredatlarına gireceklerini Bakan IŞIK 2016 senesinin ocak ayında Twitter’dan yaptığı bir açıklamayla duyurmuştu. Bu açıklamadan sonra, uygulamayla ilgili herhangi bir duyuru gelmedi hala beklemedeyiz. Umarım 2017 senesi bize iyi gelir ve böyle dersler müfredatımıza girer.

About the author

admin

Lise öğrencisi, Öğrenme aşığı, Wordpress, SEO ve Bilgisayar meraklısı.

Leave a Comment