Kişisel Blog

Yorum Yazmaktan Üşenenler (!) – Eleştiri

Written by admin

Yorum Yazmaktan Üşenenler (!) – Eleştiri

Merhaba dostlarım bugün önemli bir konuya değinmek istiyorum. Beni okuyan web site sahipleri veya web site sahibi olmayan isanların genel bir problemi var. İnsanlar okudukları makaleleri veya faydalandıkları yazıları eleştirmekten ya da beğendiyse teşekkür etmekten çekiniyor ve yorum atmak istemiyor. Hadi web site sahibi olmayan insanlar yazılan bu yazılara verilen emeği anlamayabilir ki bu bile bence saçma bir sebep fakat web site sahipleri bile okudukları yazılara bir yorum atmaktan eriniyorlar.

Yazılan 300 kelimelik bir makaleden tutunda 1300 kelimelik makaleye kadar hepsinin hazırlanması ve kullanıcıya sunulmasının saatler aldığını en iyi blog yazarları biliyor. Blog yazarları bile internette araştırdıkları bir konuyu, bir siteden okuyup öğrendiği zaman yorum atmaktan üşeniyor veya yorum atmıyor.

Bu zamana kadar okuduğum yazılara bana faydası olsun ya da olmasın yorum atmaya dikkat etmişimdir. Bu yorum bazen bir iki kelimelik bir teşekkür mesajı oluyor bazen uzun bir eleştiri yorumu oluyor. O yazının eksiklerini yazara söylediğim oluyor. Emek verilmiş yazının en azından bir teşekkürü hakettiğini düşünüyorum.

Beni okuyan herkese sesleniyorum. Özellikle blog yazarları olarak birbirimizin yazılarına yorum atmalıyız bu hem yazıyı yazan kişinin motive olmasını sağlıyor hem de karşı tarafta size geri dönüş yapma isteği uyandırıyor. Söyleyeceklerim şimdilik bu kadar yorum yapmaktan üşenmeyin arkadaşlar.

About the author

admin

Lise öğrencisi, Öğrenme aşığı, Wordpress, SEO ve Bilgisayar meraklısı.

11 Comments

 • Çok haklı bir isyan sırf bu yüzden uzun zamandır yazı girmekte istemiyorum bloguma. Eskisi gibi yorum yazayım, paylaşayım da insanlar bilgilensin, diğerleri de okusun zihniyeti yok maalesef. Büyüyemiyoruz o yüzden…

  • Sizin yorumunuzla aklıma geldi geçenlerde yaşadığım bir olayı paylaşmak istiyorum. WordPress SSL Kurulumu yazımda bir ziyaretçi sorun yaşıyor ve bunu yorumla sormak yerine bana mail atarak yardım istiyor. Kendisi yorum atsa ve sorununu yazsa ben ona direk olarak yardım edeceğim ve aynı sorunu yaşayan diğer insanlar yorum bölümünü okuyarak sorununu çözecek ama bunu yapmıyor. İnsanlarımız neden böyle yapıyor anlamıyorum.

 • genelde bir çok kişinin sayfasına yorum yaparım bir çok kişide geri dönmez hatta bazıları facebook’da paylaşımımı beğenip geçiyor 🙂 illa boynunu sıkıp yorum at denmez kişiye kendi halina bırakmak gerek ama kimseye yorum atmayıp yorum diye ağlarsalar alayını şutlarım 🙂 1 akşamta 70-80 kişiden kalır 10 kişi 🙂

 • Birçok kişi bana yorum gelsin ama ben öyle saatlerimi ayırıp yorum derdinde. Okudum bloglara elimden geldiğince yorum yapıyorum. Çünkü kendi blogumda da yazdığım gibi ” bloglar yorumlar ile beslenir” Bunun dışında yorum kısmına link bırakıp kaçanlardan hiç hoşlanmıyorum. Yahu en azından yazı için bir iki satır karala ondan sonra yaz blog adresini. Sanırım bizim insanımız okumakta olduğu gibi yazmak konusunda da tembel.

 • Gerçekten bilgi alınan paylaşımlar yorumsuz kalmıyor. İnsanların hakkına da girmemek lazım. Sitenize girdiğini düşündüğünüz sözde webmasterlar mevcutsa da yorum atmadıklarını nerden biliyorsunuz ? Yazılarınızı karşılık bulmak için yazmaktan çok fayda sağladığınızı düşündüğünüz için yazmalısınız. İnsanlar bu konuda çok üşengeçler. Birazda yazarlarda suç var. Bahsedilen konular hep diğer konuların laciverti. Örneğin siz Antalyadaki falezlerin risk faktöründen bahsederseniz, yazının devamında okuyucuya yönelik bir soru belirtmeniz de önemli.

  Ayrıca noktalama işaretlerine de yazınızda dikkat etmeniz, okunuş açısından fayda sağlayacaktır.

  • Sizin yazdıklarınız da doğru fakat yazarlarda bir süre sonra motive olamıyor ve yazı yazmak istemiyor. Gelen yorumlar yazarları besliyor.

 • Onur serzenişinde haklı olabilirsin, ama katılmadığım yerlerde var.
  Yorum yazma işi öyle karşılıklı bir alış verişe dönüştüğü zaman hiç bir motive edici tarafı kalmaz. Bu da körler sağırlar, bir birini ağırlar durumunu çıkarır.
  Çok açık söyleyeyim, onlarca yorumu yayımlamadan siliyorum. Hatta daha fazla dürüst olmam gerekirse, bu sildiğim yorumlar arasında bir tane de senin yorumun vardı 🙂
  Birincisi yorumun içeriğe değer katması gerekir.
  Kısacık bir cümleden oluşan yorumun hiç bir değeri yoktur.
  Bir diğer konu, yorum yazan ukala olmamalıdır.
  9.000 kelimelik bir makale yazdım, adam bana yorum olarak, “Sizinde değil, sizin de olmalı” diye yorum yazmış. Sanki Türk dil kurumunun sitesine girmiş.
  Bir başka konu da ilgi alanı konusudur.
  Örneğin ben film izlemem, tv izlemem, bu son 20 yıldır böyledir.
  Şimdi ben bir film yada dizi hakkında ne yorumu yapabilirim?.
  Bilgisayar oyunu hiç oynamadım hayatımda, bu konuda yazılmış bir yazıya nasıl yorum yaparım?
  Örneklerini çok görüyorum, adam sezeryanla doğum konusunda yorum yazıyor, PHP konusunda yazılmış bir yazıya da.
  İnsan okuduğu, faydalandığı konulara yorum yaparsa, bu elbette güzel bir şey. Ama her sayfaya olur olmaz yorum yapmak ne o siteye nede yazara bir şey kazandırmaz.
  Bu arada senin yorumunu da silmiştim dedim, iki kelimeden oluşan bir yorum olduğu için silmiştim 🙂
  Ben katılmadığım bölümü ele alsam da, güzel bir konu seçimi olmuş, başarılar kardeşim.

  • İki kelimelik bir yorumsa teiekkürden ibarettir büyük ihtimal 😀 Dikkatimi çeken ve işgimi verdiğim yazılara daha uzun yazmaya dikkat ediyorum. Ayrıca yazımda karşılıklı yorumlaşmak yerine yorum yazmayı bir huy haline getirmeyi anlatmaya çalıştım 🙂

 • Ben merak ettiğim ve araştırdığım tüm yazılara elimden geldiğince yorum yazmaya çalışıyorum. Keşke herkes dediğiniz gibi olsa…

Leave a Comment