Kültür-Sanat

Dünyada Görülmesi Gereken Şehirler: +10 Şehir

Written by Onur Çakır

Dünyada Görülmesi Gereken Şehirler: +10 Şehir

Yaz ayının yaklaşmasıyla beraber tatil planları yapılmaya başladı. Ülkemizde ki maddi durumun belli olması sebebiyle insanlar tatile gidece yerler için şimdiden randevu almaya başladı. Sizde tatile gideceğiniz şehri hala belirlemediyseniz dünyada görülmesi gereken şehirler listemi okumaya devam etmelisiniz.

Dünyada görülmesi gereken şehirler arasında Türkiye ve Avrupa’nın birçok ülkesinden ünlü şehirler mevcut. Bu yazımda yerli turizme katkıda bulunabilmek amacıyla Türkiye içerisinde gezilmesi gereken şehirleri size tanıtmaya çalışacağım tabii bu şehirlerin yanında sizlere Avrupa’da görülmesi gereken şehirleri de tanıtacağım. Türkiye’de gezilecek yerler ile listemize başlayalım.

Türkiye’de Gezilecek Yerler

 1. Trabzon Trabzon’lu olmam nedeni ile size tavsiye edeceğim ilk şehir burasıdır. Sadece Trabzon’lu olduğum için değil Trabzon şehri Türkiye’de kesinlikle görülmesi ve havasının solunulması gereken bir şehirdir. Karadenizin neredeyse tamamında baskın olarak gördüğümüz yeşilin tüm tonları burada da yer alıyor.

  Size tavsiyem çok ucuz bir şekilde alacağınız Karadeniz turu ile hem Trabzon’u hemde diğer karadeniz illerini rahatlıkla görebilirsiniz. Özellikle her Trabzon denince aklımıza gelen Uzungöl’ü ziyaret edebilirsiniz.

 2. MuğlaYaz tatili dediğimizde herkesin ilk aklına gelen Akdeniz’de çok güzel bir şehir. Bu ilimizde özellikle Fethiye ilçesi ve yine bu ilçenin içerisinde yer alan Ölüdeniz kesinlikle gidilmesi ve görülmesi gereken yerlerin arasındadır. 2006 yılında dünyada aldığı “En güzel kumsal” ödülünü sonuna kadar hakeden bir yerdir. Yine yukarda yazdığım gibi şimdiden alacağınız bir Akdeniz turu ile hem burayı görebilir hemde Antalya gibi diğer güzel şehirleri görebilirsiniz.
 3. BoluYazı daha serin geçirmek için gidilebilecek bir şehirdir. Özellikle Abant Gölü etrafında yapacağınız bir yürüyüş sizin bütün yorgunluğunuzu alacaktır. Abant Gölü, Karadeniz turu yapılırken uğranılabilecek ve ailenizle birlikte piknik yapabileceğiniz güzel bir göldür.
 4. AntalyaBaşlı Başına Bir turizm şehri olan bu şehrimiz yazın size deniz, kum, güneş üçlüsünü sunmakla birlikte son 5 yılda yapılan yatırımlarla çeşitli aktiviteleride içerisinde barındırmaktadır. Türkiye ve yaz tatili denince herkesin aklına gelen ilk şehirdir diye düşünüyorum.
 5. İstanbulTürkiye’de gezilecek yerler listesi yapıpta dünyanın başkenti olarak düşünülmüş İstanbul’u bu listeye dahil etmemek ayıp olur. 13 Milyon kişinin yaşadığı bu şehir Türkiye’de gezilecek yerler listelerinde çok dikkat çekmesede içerisinde bir tarih barındırıyor. Ayasofya, Kapadokya, Topkapı Sarayı, Kız Kulesi gibi tarih kokan mekanları içerisinde barındırıyor.

  Yazın milyonlarca turisti kendine çeken İstanbul dünyada gezilecek yerlerin başını çekiyor. İstanbul’da yaşayıpta böyle bir şehri gezmemek bu şehrin kendisine ayıp etmektir.

Dünyada Gezilecek Yerler

 1. İtalyaÇok meşhur pisa kulesiyle tanınan İtalya yaz tatili için ideal ülkelerdendir. Farklı kültür ve bölgeleri görmek istiyorsanız İtalya sizin için iyi bir seçim olacaktır. Özellikle Venedik şehri beni benden alıyor 🙂 .
 2. İspanyaİspanya ülkemizde daha çok futbol takımlarıyla dikkat çekiyor. İspanya’nın mücevheri diyebileceğimiz Sevilla kesinlikle görülmesi gereken bir şehirdir.
 3. BrezilyaBrezilya 2016 Rio olimpiyatlarıyla büyük bir prestij kaybına uğradı. Ülkede yaşanan yoksulluk ve bunun beraberinde yaşanan hırsızlık olayları turist gelirlerini düşürdü fakat yinede görülmeye değer bir şehri yani Rio de Jenario şehrini bünyesinde barındırıyor.
 4. FransaEyfel kulesiyle bildiğimiz Paris şehrine sahip olan Fransa yaz turizminin başkenti niteliğindedir. Türkiye’den bolca turist çeken Fransa’yı bende görmenizi tavsiye ediyorum.
 5. YunanistanKomşu ülke Yunanistan hem ucuz hemde görülmesi gereken bir ülkedir. Özellikle Yunanistan’ın başkenti Atina görülmeye değer bir şehirdir.

About the author

Onur Çakır

Lise öğrencisi, Öğrenme aşığı, Wordpress, SEO ve Bilgisayar meraklısı.

3 Comments

Leave a Comment