SEO

Alexa Düşürme Veya Yükselme Nedir ?

Written by Onur Çakır

Alexa Nedir ?

Alexa, Amerika merkezli bir sıralama sitesidir. Alexa’nın temel amacı dünyada yer alan siteleri ziyaretçi sayılarına ve çeşitli istatistiklere göre yerel ve global olmak üzere sıralamaktır. Alexa sıralamanızın yüksek olması sitenizin otoriter ve kaliteli ziyaretçisi olduğunu gösterir.

Alexa Düşürme Veya Yükselme Nasıl Yapılır ?

Alexa sitelerinizi bir eklenti aracılığı ile analiz eder. Bu eklentinin adı Alexa Toolbar‘dır. Alexa Toolbar kullanan kullanıcılar sitenizi ziyaret ettiğinde Alexa, ziyaretçinin sizin sitenizde ne kadar vakit geçirdiğini, hangi sayfalarda gezdiğini, hangi ülkeden sizin sitenize geldiğini ve daha bir çok analiz gerçekleştirir ve bu analizler doğrultusunda sitenizin sıralamada yükselmesini veya düşmesini sağlar.

Alexa sıralamamızı yükseltmek için hedef kullanıcı kitlemizin olması gerekir. Bu hedeflediğimiz kullanıcılar Alexa Toolbar eklentisini tarayıcısına yüklemiş kişiler olması gerekir. Bu kişilerin kim olduğunu tahmin ediyorsunuzdur, tabii ki Webmasterlar 🙂 .

Web sitesi olan webmaster kişiler mutlaka tarayıcılarına Alexa Toolbar eklentisini kuracaklardır. Bunu size çok iyi bir örnekle açıklayabilirim. WordPress, SEO gibi konularda içerik üreten ve belirli bir ziyaretçi kitlesi olan siteler genellikle sıralamada ilk ikibine rahatlıkla girmektedir. Bunun nedeni sitelerine gelen 500 kişinin neredeyse %80 gibi bir oranında bu eklentinin yüklü olmasıdır.

Sitemize bu eklentinin yüklü olduğu kişileri çekmek için bazı yollar izliyeceğiz. Bunların en etkili olanı sitemizi webmaster forumları üzerinde paylaşmaktır. Bu şekilde hem backlink elde etmiş oluruz hemde sitemize alexa sıralamamızı yükseltecek ziyaretçi çekmiş oluruz.

İkinci olarak sitemizi mümkün olduğunca özgün ve kaliteli içeriklerle doldurmalıyız. Kopya içerikler hiçbir zaman sevilmez. Webmasterları sitemize çekmek için site sahiplerinin ilgisini çekecek içerikler girmeliyiz. Örnek konu olarak SEO, WordPress, Blogger, Kodlama gibi çeşitli dallarda sitemize içerik girebiliriz.

Yapacaklarımızı bir liste haline getirelim;

  • Sitemizi Webmaster Forumlarında Paylaşmak
  • Özgün ve Kaliteli İçerikler Üretmek
  • Webmasterların Dikkatini Çekecek İçerikler Girmek
  • Tarayıcımızda Alexa Toolbar Kullanmak

Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra gözle görülür şekilde Alexa sıralamanız yükselecektir.

About the author

Onur Çakır

Lise öğrencisi, Öğrenme aşığı, Wordpress, SEO ve Bilgisayar meraklısı.

5 Comments

Leave a Comment