SEO

Anahtar Kelime Analizi için Araçlar – Ücretsiz

Written by Onur Çakır

Anahtar Kelime Analizi için Araçlar

Blog yazarlarının konu bulmakta ve etkili yazı yazmakta kullandığı anahtar kelime analizi için araçları sizinle paylaşacağım. Anahtar kelime planlayıcı olarak kullanılan ve kelime analizi işinizi kolaylaştıran araçlar hem sizin hedef kitlenizi bulmanızda hem de Google sıralamanızı yükseltmenizde işinizi kolaylaştıracaktır.

Anahtar kelime analizi için araçları kısaca tanımlarsak, Kelime analizi araçları yazdığınız konunun arama motoru optimizasyonunu yapmak ve yazınızı daha çok kişiye ulaştırmak için yazı içerisinde hangi kelimeleri kullanmanız gerektiğini söyleyen uygulamalardır. Örneğin sağlık üzerine bir konu hakkında yazı yazacaksanız, Anahtar kelime analizi için kullandığınız siteler size hem kelime türetir hem de o kelimelerin aranma hacmini yaklaşık olarak verir.

Her blog yazarının hedefi Google arama motorunda yükselmek olduğu için bu araçlar bizim için çok önemlidir.

Ücretsiz Anahtar Kelime Analizi Araçları

  1. Google Adwords: Google hakkında en iyi bilgiyi yine Google’dan öğreniriz. Adwords aracı reklam verenler için tasarlanmış ve hangi kelimenin tıklama başına ne kadar istediğini, aylık aranma hacmini, rekabet oranını reklam verene sunan bir sistemdir. Siz de bir reklam veren hesabı oluşturarak belirlediğiniz kelimeler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca Adwords, kelimelerin TBM (Tıklama Başı Maliyet)’sini verdiği için yazı içerisinde kullanacağınız yüksek TBM oranlı kelimeler Adsense üzerinde daha fazla kazanmanızı sağlayacaktır. Google Adwords
  2. KWFinder: Ücretsiz olarak bulabileceğiniz en iyi araç diyebilirim. Bedavaya kelimelerin aranma sayılarını ve rekabet yüzdelerini size sunuyor fakat bir sorun var, sorgulayabileceğiniz kelime sayısı kısıtlıdır. Eğer üye olursanız sorgulayabileceğiniz anahtar kelime artıyor fakat sınır sorgu hakkınız bulunmuyor. Ayrıca diğer anahtar kelime analizi araçları arasında kelimelerin alternatiflerini veren ender araçlardan. Hatta yabancı dille yazılmış siteleriniz varsa o siteleriniz içinde bu aracı kullanabilirsiniz her türlü dili destekliyor.

    KWFinder

  3. Keywordtool: Eğer siz sadece Google üzerinde çalışmıyorsanız ve Youtube, Yandex, Bing hatta Appstore üzerine sıralama için çalışma yapıyorsanız tam size göre bir araç. Özellikle Youtuber arkadaşlar bu aracı kullanarak yükledikleri videoyu istedikleri kelimede bir üst sıraya taşıyabilirler. Bu analiz aracının tek sıkıntısı size alternatif kelimeleri ücretsiz olarak sunuyor fakat aranma hacimlerini vermek için sizden ücretli üyelik istiyor bu üyeliğin bedeli ise aylık 68 dolar. Bu site daha çok profesyonellere hitap ettiği için böyle bir ücret belirlemiş olabilirler.
  4. Google ve Trends: Google sıralamasını ücretsiz ve belli etmeden bize sunuyor. Bu sıralamaları öğrenmek çok basittir. Öncelikle Google üzerinde hedeflediğimiz kelimeleri aratıyoruz örneğin “Blog” kelimesini aratalım. Arama sayfasında Google bize en çok aranan alternatif kelimeleri sayfanın altında sıralama olarak veriyor aşağıdaki resimde bunu görebilirsiniz. Google’ın anlık ziyaretçi analizlerini sunduğu bir diğer sistem ise Trends’dir. Google Trends ülkemizde son zaman içinde aranma hacmi artışa geçen kelimeleri veriyor. Bu konular hakkında yazı yazarak ziyaretçi sayınızı arttırabilirsiniz.

    Google Trends

Anahtar Kelime Analizi Araçları İle Konu Bulmak

Eğer yazacak konu bulamıyorsanız veya yazı yazmakta güçlük çekiyorsanız bu sitelerden herhangi birine yazmak istediğiniz konu hakkında bir kelime yazın ve size verdiği fikirleri görün. Burada bulacağınız fikirler ile özgün içerikler üretebilirsiniz.

About the author

Onur Çakır

Lise öğrencisi, Öğrenme aşığı, Wordpress, SEO ve Bilgisayar meraklısı.

Leave a Comment