SEO

Rakip Blog Analizi Nedir ? – Analiz Edip Konu Buluyoruz

Written by Onur Çakır

Rakip Blog Analizi Nedir ? – Analiz Edip Konu Buluyoruz

İnternet sektöründe rakiplerinizden önde olmak istiyorsanız onları analiz edip onlardan bir adım öne geçmeniz gerekir. Stratejik düşünüp rakiplerinizi arama motoru sıralamalarında arkanızda bırakarak ziyaretçilerini kendi sitenize çekmelisiniz. Rakip blog analizi nasıl yapılır ? sorusunun cevabını arıyorsanız doğru yerdesiniz. Rakip analizi yapmadan önce kendinize hedef bir anahtar kelime belirlemelisiniz.

Daha önce “kişisel blog konuları” yazımda sizlere bloğunuz için nasıl içerik üretebileceğinizi anlatmıştım. Bugün yapacağımız rakip analizi ile rakip bloglar üzerinden hem kendimize konular bulacağız hemde onları sıralamada geçmeye çalışacağız.

Rakip Analizinde Kullanılan Yöntemler

Rakip analizi yaparken kesin olarak kullanılan yöntemler belli değildir. Belirlediğimiz hedef kelimede Google’da arama yapıyoruz, çıkan sitelerde şöyle bir göz gezdirip tasarımlarını inceliyoruz. Bu aşamada en önemli nokta rakip sitemizin açılış hızıdır. Google ve ziyaretçiler için site açılış hızı çok önemlidir. Üç saniye ve daha üzerinde açılan siteler arama motorları ve kullanıcılar tarafından olumsuz karşılanır ve o sitelerden hemen çıkılır. WordPress Sitesi Hızlandırma yazımda sitenizi nasıl hızlandıracağını ve Google Pagespeed Insight notunuzu nasıl yükselteceğinizi anlatmıştım.

Sitemizi hızını üç saniyenin altına çektikten sonra asıl rakip analizine başlayalım. Özellikle bloglarda, kullanıcıya açık şekilde en popüler yazılar paylaşılır. Bu yazılar içerisinde yapacağınız sağlam incelemeler bloğunuza hem özgün konular bulabilirsiniz hemde rakibinizin önüne geçebilirsiniz.

Rakibimizde bulunan popüler konulardan özgün içerik ürettikten sonra o siteden daha kaliteli ve minimum 300 kelime olmak üzere yeni bir içerik üretiyoruz. İçeriğimizin daha kaliteli olması için özgün görsellerle ve kaliteli bilgilerle destekliyoruz. Yazımızı yayınlamadan önce işin içine bazı SEO teknikleri giriyor. Örneğin URL yapısını kısa tutmaya dikkat etmemiz gerekiyor. 

Yazı içerisinde hedeflediğimiz kelimeyi 100 kelimede 2 yada 3 kere kullanarak yazımızı destekliyoruz. 300 kelimelik makale yazdığımızı varsayarsak anahtar kelimeyi yazı içerisinde 5-6 kere kullanabiliriz. Bu işlemlerin hepsi yazımızı yayınlamadan önce yazı için yapılan arama motoru optimizasyonu çalışmasıdır. Bu şekilde yazımızı daha kaliteli bir biçime getiriyoruz.

Rakip Analizi ve SEO

Rakip Analizinde Kullanılan Araçlar

Tüm bu işlemleri gerçekleştirdik sonra boş durmayacağız. Rakip analizi yaparken kullanılan araçlar vardır. Bu araçlar arasında ücretli ve webmaster kişiler tarafından çokça bilinen Ahrefs, Semrush  vardır. Sitemizin daha gelişme aşamasında olduğunu göz önüne alırsak ve rakip analiz araçlarının çok pahalı olmasını göz önüne alırsak bizim için ücretsiz olarak sunulan ve çoğu özelliği kısıtlanmış SEO Profiller aracını kullanmamız daha mantıklı olacaktır.

SEO Profiller aracı ile rakibimizin backlink aldığı siteleri bulabilir ve bu sitelerle iletişime geçebiliriz. Onun yazısına link veren site sahibleriyle güzel bir lisan ile iletişime geçerek, backlink veren site sahibine sizin yazınızın daha kaliteli olduğunu ve rakibiniz yerine size link vermesi gerektiğini söyleyebilirsiniz. Tabii söyleme şekliniz benim yazdığım gibi değilde daha hoş ve nazik olmalıdır.

Rakip analizi yaptıktan ve içeriği ürettikten sonra arama motorları tarafından hızlıca index alabilmek için ve sıralamada yükselmek için sosyal medya paylaşımı yapmalıyız. Facebook, Twitter, Google Plus, Tumblr gibi platformlarda yazdınız yazıyı paylaşmanızı kesinlikle öneriyorum.

Tüm bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra artık sabretmeniz gerekiyor ve zamana bırakmanız gerekiyor. Eğer içeriğiniz gerçekten kaliteliyse ilk sayfaya doğru hatta ilk sıraya doğru yol alacaksanız. Bu zaman içerisinde az ve öz backlink çalışmalarına devam edebilirsiniz.

About the author

Onur Çakır

Lise öğrencisi, Öğrenme aşığı, Wordpress, SEO ve Bilgisayar meraklısı.

5 Comments

  • Yazdığın birçok şey doğru ancak yanlış bilinen veya söylenen şey şu yazdığınız yazıların 300 kelime olması gerekmiyor. Google, her defasında bunu belirtiyor benim için site oluşturmayın kullanıcılarınız için site oluşturun. Eğer, sitende ki kullanıcı anlattığın konuyu 50 kelimede anlıyorsa ve işini görüyorsa 50 kelime yaz. 100 kelimede anlatabiliyorsan konunu 100 kelime yaz illa 300 kelime olması gerekmiyor. Evet, 300 kelime bir standart olarak çoğu kişi tarafından kabul ediliyor ama ne kadarı doğru ? Google, hiçbir zaman kullandığı algoritmaları tam olarak açıklamadı, bundan dolayı 300 kelime yazacağım diye kendinizi kasmaya gerek yok açıkcası. Kısa yorum yazayım dedim blog yazısı yazmaya başlamışım, kusura bakmayın 🙂 alışkanlık işte 😀

    • Çok doğru bir yorum olmuş fakat 300 kelime şart demiyoruz sıralamada ilk 10 sıraya baktığımızda makalelerin minimum 300 kelimeden oluştuğunu görüyoruz. Tabii sırf 300 kelime olsun diye yazını uzatmanın hiçbir manası yok.

  • backlink veren site sahibine sizin yazınızın daha kaliteli olduğunu ve rakibiniz yerine size link vermesi gerektiğini söyleyebilirsiniz. Bu ne zalimlik onur 😀 hadi onu geçtim adamın sayfasındaki konulardan içerik çıkartıyorsun birde 😀 Ne kadar rakibinin arkasından iş çevirir gibi olsada doğru bir yöntem bana yapmıyorsun dimi bu yöntemi onur 😀

    • Yok ağabey 🙂 Zaten benim sektörümde çok gerekli bir yöntem değil benim sektörümde daha az rekabet var. Bu stratejileri yüksek rekabeti olan kelimelerde yapmak daha mantıklı olacaktır.

Leave a Comment