SEO Wordpress

Siteye Gelen Ziyaretçi Süresi Nasıl Arttırılır ?

Written by admin

Siteye Gelen Ziyaretçi Süresi Nasıl Arttırılır ?

Google sıralamalarında yükseldikten sonra sıralamanızı korumak amacıyla çeşitli stratejiler geliştirmeniz gerekir ziyaretçi süresi artırma yöntemide bunlardan biridir. Arama motorlarından sitenize gelen trafiği en etkili şekilde kullanmak sizi otoriter bir site yapacaktır.

Bloglar ziyaretçilerinin büyük bir bölümünü arama motorlarından alırlar yada almaya çalışırlar tabii yazınızı okumaya başlayan kullanıcılar bir süreden sonra sıkılıp sitenizi terk edebilir. Bu olay arama motorlarının gözünde sitenizin değer kaybetmesine yol açabilir.

Sitede Kalma Süresini Arttırma

Ziyaretçileri sıkmadan sitenizde tutmak için izleyeceğiniz belirli yollar vardır. Bu taktikleri uygulamadan önce site tasarımınızın sade ve şık olması gerekir. Boğucu ve çok renkli tasarımlar kullanıcı sıkar ve sitede çıkmaya yöneltir. Sizde siteniz için en sade blog temaları listemden kendinize bir tema seçebilirsiniz.

Sitenizin tasarımının şık ve sade olması ziyaretçilerinizi sitede tutma oranınızı arttıracaktır. Tasarım işini hallettikten sonra yazı içerisinde kullanacağımız belli başlı taktikleri inceleyelim.

Yazdığımız yazı içerisinde yazımızla ilgili kendi sitemizde bulunan veya başka bloglarda bulunan ilgili içeriklere yeni sekmede açılan link verebiliriz. Bu şekilde kullanıcı diğer sayfayı incelerken ekstra olarak sitenizde durmuş olacak. Burada dikkat etmemiz gereken nokta yazımızla ilgili alakalı yazıyı kendi sitemizden verebilirsek kendi sitemize çok büyük artı sağlamış oluruz. Hem diğer yazımızı kullanıcıya tanıtmış oluruz hemde ekstradan ziyaretçiyi sitemizde tutmuş oluruz.

Yazınızda yazıyla ilgili görsellere bolca yer vermek, özellikle grafik sunumlarını yazımızda barındırmak ziyaretçi sitede kalma süresini müthiş derecede arttıracaktır. Kullanıcılar grafik incelemeyi ve analizde bulunmayı çok severler.

  • Sade Tema Kullanımı
  • İlgili Yazılara Link Vermek
  • Yazı İçerisinde Görsel Kullanmak
  • Etkili Paragraflar Oluşturmak
  • Listeleme Yapmak

Kullanıcıların ilgilisini çeken bir diğer nokta da listelerdir. Ziyaretçi okuduğu makalede maddeler halinde yazılmış listeleri dikkatlice inceler. Sizde yazdığınız yazı içerisinde mümkün olduğunca maddelemeye dikkat edebilirsiniz. Ayrıca yazdığınız yazıda paragrafları mümkün olduğunca etkili kılmaya çalışın. Paragraflarınız uzun ve devrik cümlelerden oluşmasın. Bunun yerine kısa ve öz cümleler kullanma çalışın.

Google Analytics İle Ziyaretçileri Sitede Kalma Süresini Analiz Etmek

Tüm bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra bazı analizleri gerçekleştirmemiz gerekiyor. Benim tercihim Google Analytics aracından yanadır. Sitemize gelen kullanıcıların hangi sayfaları ziyaret ettiklerini dikkatlice incelemenizi ve o sayfada ne kadar kaldıklarını öğrenmeniz gerekiyor.

Yazdığınız yazının uzunluğuna göre ortalama olarak bir dakika kullanıcıyı sayfada tutmalıyız. Eğer bunun altında durulan sayfalar varsa o sayfayı gözden geçirip gerekli düzenlemeleri yapmalıyız.

About the author

admin

Lise öğrencisi, Öğrenme aşığı, Wordpress, SEO ve Bilgisayar meraklısı.

2 Comments

  • Olması gereken en önemli şey “şunlara da bakın ilginizi çekebilir” tarzı bölümler. Bu gerçek hayatta pazarlama dada aynıdır müşteri gelir bakar satıcı der abla bak burda daha güzelleri var gel bak diye 🙂 Mesela sende öyle birşey yok sağ tarafdaki sidebar da 🙂 oraya bir popüler konular yada son yazılar tarzı birşey yap bence resimli olarak 🙂

    • Eski temamda vardı bazı sebeblerden dolayı bir süre böyle kalacağım daha sonra tekrar eskiye dönecek tasarımım.

Leave a Comment