SEO

WordPress AMP Kurulumu – Pagespeed Yükseltme

Written by admin

WordPress AMP Kurulumu – Pagespeed Yükseltme

Sitemizi kurmamızın temel amacı yazılarımızı okuyuculara ulaştırmaktır. Kullanıcılar makalelere ve yazılara ulaşmak için tercih ettiği etkin yol Google’dır. Eğer Google sıralamasında iyi yerlere gelirsek yazılarımızı çok daha büyük kitlelere ulaştırabiliriz. Blog adresimizin ziyaretçi sayısı artar ve mutlu oluruz. 2017 yılına girdiğimizde açıklanan verilere göre mobil kullanıcılar, masaüstü kullanıcıları geride bıraktı. İnsanlar artık büyük bilgisayarlar yerine işlerini daha kolay halledebildikleri telefonları tercih ediyor. Sitemize WordPress AMP kurulumu yaparak mobil kullanıcıları kendimize çekmeliyiz.

Mobil kullanıcıların artışı hızla devam etmekte büyük bir pazar oluşmakta. Eğer bu pazardan faydalanmak istiyorsak mobil kullanıcılara sitemizi en iyi şekilde sunmalıyız ve onları kendimize çekmeliyiz. Onların sitemizde uzun sure kalmalarını ve sıkılmamalarını sağlamalıyız. Ziyaretçi süresi arttırma adlı yazımda belirttiğim gibi sitenize gelen kullanıcıları ne kadar uzun süre tutarsanız Google sizin etkileşimli bir site olduğunuzu düşünecek ve sizi sıralama yaparken önde tutacaktır.

WordPress AMP Kurulumu yapmak mobil kullanıcılar arama motorları üzerinde arama yaptığında arama motorlarının sizi yukarıya çıkarmasını sağlayacak ve ziyaretçilerin sizin sitenize girmesini sağlayacaktır. Bu şekilde sitenizin hit sayısını en iyi şekilde arttırabilirsiniz. Sadece WordPress siteler için değil diğer web site sahiplerininde kesinlikle sitelerine AMP Kurulumu yapmaları gerekir.

Tüm bunları yapmamızın amacı web sitemizi hızlandırmaktır. Yapılan bir araştırmaya göre insanlar 10 saniyeden daha uzun sürede açılan siteleri beklemiyor ve hemen kapatıyor. Bu yüzden hem mobil uyumluluğu arttırarak hem de web site hızımızı arttırarak blogumuzun ziyaretçi sayısını arttırabilirsiniz. Bundan önce yazdığımız WordPress sitesi hızlandırma yazımda sitenizi nasıl hızlandıracağınızı anlatmıştım. Burada anlattığım işlemleri uygulayarak blogunuzun hızını en üst seviyeye çıkarak Google’ın hız testi aracı olan Pagespeed uygulamasından en yüksek puanı alabilirsiniz.

WordPress AMP Kurulumu Nasıl Yapılır ?

Öncelikle sitemizin başlangıç sayfasından eklenti yükleme bölümüne giriyoruz. Arama bölümüne AMP yazarak karşımıza çıkan AMP for WP eklentisini yüklüyoruz. Bu eklenti görsel olarak ve hız testi sitelerinde en yüksek puanı veren WordPress AMP eklentisidir.

Etkinleştir tuşuna tıkladıktan sonra karşımıza aşağıda ki resimde gözüken ekran çıkacaktır. Burada eklenti bize AMP’yi etkinleştirmek için AMP uygulamasına ihtiyacı olduğunu söylüyor. Bunun içinde AMP’yi yüklüyoruz.

Bütün işlemleri gerçekleştirdikten sonra karşımıza bu ekran çıkacaktır. Bu ekranda AMP Options Panel tuşuna tıkladıktan sonra bütün ayarlar karşımıza gelecektir. Bu aşamadan sonra WordPress AMP Ayarları yapacağız mümkün olan en iyi değerlere ulaşmayaca çalışacağız.

Karşımıza aşağıda bulunan ekran gelecektir.  Ben bu ekranda bulunan ayarları kısaca size açıklayacağım.

General: Burada genel olarak sitemizin ayarlarını yapabiliyoruz. Logo yükleyip, AMP’in bütün sayfalarda etkin olup olmamasını kontrol edebiliyoruz.

Homepage: Anasayfamızın AMP özelliklerini denetleyebiliyoruz. Ana sayfanızı statik bir sayfaya bu bölümden dönüştürebilirsiniz.

Pagebuilder: Bu eklentiye yeni eklenmiş bir özelliktir. İçerik eklerken çeşitli özellikleri yönetebiliyoruz. Ayrıca sidebar bölümüne çeşitli widgetlar ekleyebiliyoruz.

Design: Bu eklentiyi yüklememizin temel amacı burada işte. Sitemizi buradan dilediğimiz gibi renklendirebiliyoruz.

Advertisement: Eğer varsa reklam kodlaramızı ekleyebiliyoruz.

Menu: Menü ayarlarını buradan gerçekleştiriyoruz.

Social: Sosyal medya opsiyonlarını belirliyoruz ve adreslerimizi giriyoruz.

Analytics: Google Analytics kimliğimizi girerek çok daha rahat biçimde istatistikleri elde ediyoruz.

Structured Data: Eğer yazılarınıza öne çıkarılmış görsel eklemiyorsanız buradan bir adet görsel seçerek kalıcı bir öne çıkarılmış resminizi belirleyebilir ve sürekli onu kullanabilirsiniz.

Contact Form: Eklenti Contact Form 7 desteği veriyor ve onunla birlikte iletişim formu ekleyebiliyorsunuz.

Translation Panel: En önemli bölümdür. Sitemize giren kullanıcılara göre dil çevirmelerini yapmamız gerekiyor. Türkçe web site sahipleri burada bulunan İngilizce kelimelerin Türkçe karşılığını girmek zorundadır.

Advance Settings: Bu bölümde arşiv sayfanızın ve çeşitli sayfaların AMP uyumluluğunu kontrol edebilirsiniz.

AMP Uyumlu Sayfalarımı Nasıl Görebilirim ?

Dilerseniz WordPress giriş sayfası üzerinden Görünüm>AMP bölümüne girerek ya da sayfalarınızın sonu /amp yazarak sayfalarınızın AMP stilini rahatlıkla görebilirsiniz.

www.örneğin.com/wordpress-amp-kurulumu < AMP uyumsuz sayfa

www.örneğin.com/wordpress-amp-kurulumu/amp < AMP uyumlu sayfa

About the author

admin

Lise öğrencisi, Öğrenme aşığı, Wordpress, SEO ve Bilgisayar meraklısı.

Leave a Comment