Teknoloji

2. El Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler : +5 Madde

Written by admin

2. El Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ülkemizde alınan yüksek vergiler, dolarla birlikte çıkışa geçen iPhone fiyatlarının artması, kullanıcıların ikinci el telefon piyasasına yönelmesine neden oldu. 2. el telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler noktasında kullanıcılar çok az bilgiye sahip. sadece 2. el iphone alırken dikkat edilmesi gerekenler değil, normal bir telefon alırkende aşağıda yazdığım noktalara dikkat edilmesi gerekir.

Doların 4 lirayı görmesinin ardından Apple hem uygulama mağazasında ki 2.69 tl olan uygulamaları 3.69 seviyesini çekmiş, iPhone telefonlarada 200-500 arasında zamlar uygulamıştı. Bu zamların içerisine macbook, apple aksesuarlarıda kısa zaman içerisinde dahil oldu. Güzel ülkemizde zaten pahalı olan ürünlerin fiyatı iyice arttı.

2. El iPhone Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Bu yazacağım yazı bir telefoncudan değilde daha çok bir şahıstan telefon alırken dikkat edilmesi gerekenlerdir. Telefoncudan aldığınız üründe bir sorun yaşarsanız telefonu aldığınız yer belli olduğunuz için çok sıkıntı yaşamazsınız. İlan sitelerinden alacağınız ikinci el telefonlar, sahibini bir daha görmeyeceğiniz için size sıkıntı yaşatabilir.

 1. Telefonun Faturası Olsun
  Telefon alırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktadır. Alacağınız ürünün faturası olursa muhattap alacağınız bir firma olabilir ve ürünü satın aldığınıza dair elinizde bir kanıt olur. Faturası olan ürünün alındığı zamanı, kaç paraya alındığını, kimin üstüne olduğunu rahatlıkla bilebilirsiniz.
 2. Garanti Süresi
  2. El telefon alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer noktadır. Alacağınız ürünün bana göre minimum iki yada üç garantisi bulunmalıdır çünkü ürünle yaşayacağınız ilk aylarınızda yaşayacağınız sorunlar genellikle sizden değilde telefondan kaynaklanır. Bu sorunuda garantiye götürerek rahatlıkla çözebilirsiniz.
 3. Ekran Durumu
  Telefonu aldığınızda eğer üzerinde bir jelatin varsa ve size bu şekilde satmaya çalışıyorsa jelatini çıkarıp ekranı güzelce bir gözden geçirmenizi tavsiye ederim. İlan açıklamasında ekranda çizik olduğunu belirtmişse zaten sıkıntı olmaz fakat çizik olduğunu belirtmeyip siz ekranda çizik yakalarsanız satış biter 🙂 . Ayrıca telefonda bir fotoğraf açıp ekrana iyice bakın renk soluğu gibi şeyler varsa ölü piksel olabilir.
 4. Ses Kontrolu
  Telefonu elinize aldığınızda zil seslerine girerek herhangi bir zil sesi açın ve hoparlörü, ahizeyi kontrol edin çalışıp çalışmadığını görün. Aynı işlemleri kulaklık için de yapabilirsiniz.
 5. Aksesuar Kontrolü
  2. El iPhone alırken dikkat edilmesi gerekenler listesinde bana göre en önemlisidir. Benimde telefon alırken yaptığım bir hatadır. Satıcının size verdiği lightning yani şarj kablosunu kesinlikle kontrol edin ve orijinal olup olmadığına bakın. Lightning kablonun orijinal olduğunu anlamak için kabloya elinizi sürtün, sürttükten sonra yumuşak bir his alacaksınız. Ayrıca yanınızda bilgisayar varsa bilgisayara takınca hata vermiyorsa kablo orijinaldir. Bu kablonun Apple Store üzerinde yaklaşık 130 liraya satıldığını bilerek bu işlemleri yaparsanız daha dikkatli olursunuz 🙂 .
 6. iCloud Kontrolü
  Satıcıyla anlaştınız ve telefonu alacaksınız, telefonu sıfırladıktan sonra mutlaka iCloud hesabından çıkış yapıldığından emin olun çünkü eğer satıcının iCloud hesabı telefon üzerinden açık kalmışsa telefonda hiçbir işlem gerçekleştiremezsiniz.

İkinci El Telefon Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Yukarı bölümde yazdığım maddeler içerisinde sadece 6. ve 5. madde iphone telefonlar için özeldir geriye kalan tüm maddeler hem telefon hemde tabletler için geçerlidir. Sizde telefon tablet alırken bu maddelere dikkat ederek güvenli bir satın alma işlemi gerçekleştirebilirsiniz. İkinci el telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler listemi sonlandırıyorum. Sizde telefon alırken nelere dikkat ettiğinizi yorum olarak belirtirseniz diğer okuyucularda yararlanacaktır.

 

 

About the author

admin

Lise öğrencisi, Öğrenme aşığı, Wordpress, SEO ve Bilgisayar meraklısı.

3 Comments

Leave a Comment