Genel Teknoloji

En iyi Mac Uygulamaları-Mac’te Bulunması Gerekenler

Written by Onur Çakır

En iyi Mac Uygulamaları

Eski bilgisayarınızın ömrü doldu ve yeni bir Macbook Retina yada 27 inç bir mac aldınız ama hangi uygulamaların işinize yarayacağını bilmiyorsunuz. En iyi mac uygulamaları yazımda sizlere olmazsa olmaz mac uygulamalarını tanıtacağım. Bu Uygulamaların çoğu kendi bilgisayarımda kurulu içinde kesinlikle size zaman kazandıracak ve Mac’inizi daha etkili kullanmanızı sağlayacak uygulamalar var.

Mac’te Bulunması Gerekenler

 1. Cheat Sheet :

  Mac kullanan herkesin bilgisayarında kesinlikle olması gerekir. Size kullandığınız herhangi bir uygulamanın kısayollarını gösterir. Örneğin Chrome açıkken Command tuşuna bir kaç saniye basılı tutarsanız karşınıza bir pencere açılır ve bu pencerede Chrome tarayıcısının kullanabileceğiniz kısayolları gözükür mesela “Command + Y” bu tuş kombinasyonu geçmişi gösterir ama siz bunu hatırlamıyorsanız Command tuşuna basılı tutarsınız ve bu tür kısayollar karşınıza gelir.

  En iyi mac uygulamaları - Cheat-Sheet

  En iyi mac uygulamaları – Cheat-Sheet

  İndirme Linki:

  Cheat Sheet Ücretsiz İndirmek için tıkla

 2. Disk Diag :

  Macbook ve Apple ürünlerini alan kişilerin yaptığı en büyük hatalardan biride cihazın en düşük hafızalı modelini almaktır. iPhone’da pek sorun olmasada iş Macbook’a gelince kötü oluyor. Bir kaç filmde, iPhone yedeklemesinde, Bir kaçta fotoğraf attığınız zaman hafıza hemen doluyor. Disk Diag burada devreye giriyor ve hafızanızı temizliyor. Bunu yapmak içinde daha önce sildiğiniz fakat yinede bilgisayarınızda kalıntıları olan uygulama, oyun ve dosyaları temizliyor.

  Disk Diag - En iyi mac uygulamaları

  Disk Diag – En iyi mac uygulamaları

  İndirme Linki:

  Disk Diag- Ücretsiz İndirmek İçin Tıkla

 3. 7zX :

  En iyi mac uygulamaları - 7zX rar sıkıştırma

  En iyi mac uygulamaları – 7zX rar sıkıştırma

  .Rar uzantılı dosyaları çıkartmak için kullanılır. Mac’in hali hazırda dosya sistemi .zip olarak sıkıştırılmış dosyaları çıkartabiliyor fakat .rar olarak sıkıştırılan dosyaları çıkaramıyor. Windows siteminde ki Winrar programının işlevini üstlenmekte. Uygulamayı AppStore üzerinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz.İndirme Linki:

  7zX Ücretsiz İndirmek için Tıkla

 4. Tunnel Bear :

  Tunnel Bear - Mac için vpn uygulaması

  Tunnel Bear – Mac için vpn uygulaması

  Ülkemizde yaşanan sık sık internet erişim engeli nedeni ile VPN kullanımı artmaya başladı. Tunnel Bear kısa bir süre önce ülkemiz için sınırsız VPN hizmetini sunduğunu açıklamıştı bu özelliğide onu diğer bütün VPN programlarının önüne çekmişti. Bende Zenmate kullanıcısı iken bu özellikle birlikte Tunnel Bear kullanmaya başladım. Mac için en iyi VPN uygulaması Tunnel Bear’dır.İndirme Linki: 

  Tunnel Bear Ücretsiz İndirmek için Tıkla

  Mac için vpn Uygulaması

  Mac için vpn Uygulaması

 5. iStats Menu :

  Olmazsa Olmaz Mac Uygulamaları

  Olmazsa Olmaz Mac Uygulamaları

  En iyi mac uygulamaları listesi yapılacak ve iStats menu olmayacak mı ? Mac için olmazsa olmaz uygulamalar arasındadır. Ekranın üst bölmesinde yer alan boşlukları çeşitli veriler ile doldurur. Bunların arasında ısı, cpu kullanımı, ram kullanımı, fan çalışma hızı ve bunu ayarlama, wifi veri tüketimi ve daha bir çok istatistik yer almakta ayrıca tüm bunlar için temalarda mevcut görüntünüzü kendi fikrinize göre ayarlayabilirsiniz.

  Macbook'ta bulunması Gereken 5 Uygulama

  Macbook’ta bulunması Gereken 5 Uygulama

  Olmazsa Olmaz Macbook Uygulamaları

  Olmazsa Olmaz Macbook Uygulamaları

  Kendi Macbook'umdan iStats Menu

  Kendi Macbook’umdan iStats Menu

  İndirme Linki:

  iStats Menu Ücretsiz İndirmek için Tıkla

 

Özetle:

Bugün kendi Macbook’umda kullandığım 5 uygulamayı sizlere tanıttım hepsi bana zaman kazandırıyor ve benim işime yarıyor. Mac’inizi yeni alınca hemen kurmanızı tavsiye ettiğim uygulamalardır. Hepsi ücretsiz ancak iStats Menu uygulamasını ful yapmak için bir miktar ücret ödemeniz gerekiyor. Bence bu sürümüde çok iş görüyor.

About the author

Onur Çakır

Lise öğrencisi, Öğrenme aşığı, Wordpress, SEO ve Bilgisayar meraklısı.

Leave a Comment