Teknoloji

iPhone 8 Tasarımında Önemli Değişiklikler

Written by Onur Çakır

iPhone 8 Tasarımında Önemli Değişiklikler

2017 yılının son çeyreğinde çıkması beklenen iPhone 8 Apple’ın 10. yılı olması şerefine yeni tasarım ve özellikler gelmesi bekleniyor. Son 5 yılda Apple’ın ürettiği telefonlara bakarsak tasarımlar üzerinde pek oynama yapılmadan kullanıcıya sunuluyordu. Bu yıl çıkarılacak telefonla ilgili ortaya atılan en büyük iddia Ana Ekran (Home) tuşu olmayacağıdır.

 

Ekran hiç tuş bulunmamasına android telefonlardan alışkındık. Apple iPhone 7 ile birlikte o tuşu kaldırıp oraya bir titreşim motoru koymuştu artık iPhone 8 ile birlikte o titreşim motoruda kalkarak tamamen dokunmatik bir hal alıyor. Ekran tasarımında en dikkat çekici diğer nokta ise çerçevesiz tasarım ile geliyor oluşu.

Her sene çıkan iPhone modelleri ile telefonlar inceliyor hatta sırf telefonu inceltmek için Apple firmasının kulaklık girişini kaldırdığını hepimiz gördük. Sizce çerçevesiz tasarım ile birlikte bizi kağıt gibi bir telefon mu bekliyor ?

iPhone 8 konsept tasarımlarında karşımıza çıkan bir diğer yeni özellik ise cam tasarımlar. S7 Edge ile gördüğümüz telefonun arka bölümünün cam olması, iPhone 8 ile bizimle olabilir. Benim şahsi görüşüm ise Apple gibi bir firmanın her ne kadar 10. yılı olsa bile bu kadar yeniliği tek seferde yapmayacağıdır.

Ana ekran tuşunun kalkacağına kesin gözle bakıldığı için internette çeşitli tasarımlar geziyor. Yukarıda gördüğünüz resimde ana ekran tuşu bölümünün girdiğimiz her uygulamaya göre şekilleneceğinden gösteriyor. Kamera uygulamasına girdiğimizde kamera ile ilgili çeşitli özellikler bu bölümde gösteriliyor.

Apple’dan beklenen bir diğer özellik ise kablosuz şarj özelliğidir. Her kaynakta artık kablosuz şarjın geleceğine kesin gözüyle bakılıyor. Ayrıca bu zamana kadar çıkan tüm iPhone modellerine LCD ve TFT ekran kullanıldı. Samsung ve çeşitli dev firmaların tercih ettiği OLED ekranlara yeni telefon modeliyle birlikte bir geçiş yaşanabilir.

Teknik özelliklere kısaca bakmak gerekirse:

  • 5.0 inç ve 5.5 inç model iki telefon
  • Wireless charging
  •  Strero Hoparlör
  • 4K Kamera ve Ekran

iPhone 8 Fiyatı Ne Kadar Olacak ?

iPhone 8 Fiyatı artan kur değerleriyle birlikte herkesin aklında bir merak konusu haline geldi. Doların 4 liraya yanaşması Apple’ı harekete geçirdi ve bildiğiniz gibi geçen kış elektronik cihazlara ve uygulamalara bir miktar zam yaptı. Her sene çıkan iPhone fiyatları ortalama 650-750 dolar arasında bir fiyatla çıkıyor. 650 dolar ile çıkan bir telefon ülkemizde 4000 TL gibi bir fiyata satılıyor. 750 dolar ile çıkması beklenen iphone 8 ise ortalama olarak 4000 ile 5000 TL arasında bir fiyattan satışa sunulacaktır.

About the author

Onur Çakır

Lise öğrencisi, Öğrenme aşığı, Wordpress, SEO ve Bilgisayar meraklısı.

Leave a Comment