Teknoloji

Opera Bir Tarayıcı Yapmış Tam Yapmış – Opera Neon

Written by admin

Opera Bir Tarayıcı Yapmış Tam Yapmış – Opera Neon

Chrome hükümdarlığının açık ara sürdüğü tarayıcı sektöründe muhteşem bir patlayışla Opera Neon tarayıcı geldi. Kısa bir süre önce gördüğüm ve çok beğendiğim bu tarayıcı sizinle paylaşmak istedim. Sizde Chrome’un klasik tasarımından sıkıldıysanız ve yeni renkler arıyorsanız bu tarayıcıyı deneyebilirsiniz.

Google bu yazım için bana biraz kızabilir ama bu tarayıcı kesinlikle sizinle paylaşmam gerekiyor. Ram canavarı olarak bilinen Chrome tahtını büyük ihtimalle bu tarayıcıya kaptırmayacak ama dizayn ve yenilik olarak Opera Neon bir adım öndedir.

Olmazsa Olmaz Mac Uygulamaları listeme kesinlikle eklemi düşündüğüm bu tarayıcı Mac bilgisayarla ayrı bir hoş duruyor. Arka plan olarak bilgisayarınızın duvar kağıdını kullanıyor ve güzel bir görüntü oluşuyor. Ayrıca yıllardır beklediğim tarayıcı içinde ekran görüntüsü alma özelliği de Opera Neon içerisinde yerleşik olarak bulunuyor, gerçekten muazzam.

opera neon

Opera Neon Özellikleri

Bu kadar övdük liste halinde bir özelliklerini paylaşalım.

 1. Favikon Yerine Ön izlemeTarayıcılarımızda kullanılan ve sekmeleri rahatça tanımamızı sağlayan favikon yerine artık sitelerin ön izlemeleri yer alıyor.  Bu da sizin siteleri daha rahat seçmenizi ve ulaşmanızı sağlıyor.
 2. . Mini Video OynatıcıYoutube’da izlediğiniz bir video var ama aynı zamanda Facebook’da takılmak istiyorsunuz, o zaman bu tarayıcı size göre soldaki panelin üzerinde videoya tıklayarak mini video oynatıcıyı işlerinize devam edebilirsiniz. Ayrıca yine bu panel üzerinden ses çıkaran bütün sayfaları görebilirsiniz ve kapatabilirsiniz.
 3. Yan Yana PencerelerBu tarayıcıyı uzun zamandır kullanmıyorum fakat kısa zamanda beni etkileyen bir diğer özellik ise iki siteyi yan yana otomatik olarak eklemesi böylelikle rahatça iki site arasında gezebilirsiniz. Chrome’da bunu yapabilmek için önce pencereleri birbirinden ayırmanız ve elle ayarlamanız gerekmekte bu da uzun zaman almaktadır.
 4. Yenilikçi TasarımYıllardır kullandığımız tarayıcıların aksine Neon tarayıcı daha minimalist tasarımlar kullanıyor sade ve şık bir tasarımı var. Göz yormuyor ve kolay kullanışlı.
 5. Kolay TemizlikOpera Neon hem tarihçe hem de önbellek açısından kolayca temizlenebilen bir tarayıcıdır. Üst bölümde bulunan panel üzerinden tek tıkla her şeyi temizleyebilirsiniz.

Chrome’un Tahtına Oturur mu ?

Şu an bu soruya hayır diyorum çünkü Google destekli Chrome tarayıcısının tahtına oturmak neredeyse imkansız gibi. Bunun en büyük nedeni Chrome’un pazarda belirli bir yere gelmesi ve bilindik bir uygulama olması. İleride ne olur bilinmez ama tarayıcıların krallığına uzun süre Chrome oturacak gibi duruyor. Şimdilik Opera Neon kullanıyorum deneyimlerim arttıkça buraya ekleyeceğim.

About the author

admin

Lise öğrencisi, Öğrenme aşığı, Wordpress, SEO ve Bilgisayar meraklısı.

10 Comments

 • Görsel açıdan güzel bir tarayıcı, farklı bir tasarımı mevcut fakat standart tarayıcılara alışan birisi bu tarayıcı çok fazla kullanabileceğini sanmıyorum. Yeni sekme seçeneği yok mesela, sağ tarafta ki alana sağ tıklayıp yeni sekme açamıyoruz. Yer imleri olayı da bulunmuyor ya da ben bulamadım, şuan için çok kullanışlı bir tarayıcı değil açıkcası, daha geliştirilmesi lazım 🙂

  • Kısa bir süre kullandıktan sonra çok rahatça kullanılabileceğini düşünüyorum.

 • Bende opera kullanıyyorum hemde Opera developer chrome dan daha memnunum diyebilirim 🙂

 • Ben de Neon’u kullanmaya başladım. Türkçe dil desteğinin ne zaman geleceği belli mi?

 • Opera, sade tasarıma sahip Google Chrome u yenilikçi tasarımlarla alt edebileceğinin farkına varmış. Ekran görüntüsü çok güzel görünüyor. Denemekte yarar var 🙂

Leave a Comment