Wordpress

WordPress Google Analytics – İzleme Kodu ve Dashboard

WordPress Google Analytics – İzleme Kodu ve Dashboard

Google Analytics izleme kodu ekleme yazımızda izleme kodunu eklemekle kalmayacağız eklenti sayesinde Analytics istatistiklerini başlangıç sayfamıza çekerek direk kendi sitemizde görüntüleyeceğiz. Ben size her iki yöntemi de göstereceğim siz seçtiğiniz yöntemi kullanabilirsiniz. Öncelikle temamızın düzenleme bölümüne girelim.

Google Analytics İzleme Kodu Ekleme – Eklentisiz

Kendi sitemizin başlangıç ekranına geldikten sonra Görünüm>Düzenleyici bölümüne girelim. Karşımıza alttaki ekran çıktıktan sonra sağ tarafta .php dosyalarını görüyorsunuz. Bu bölümde Header.php dosyasını bulalım ve tıklayalım. Tıkladıktan sonra karşımıza header dosyasının kodları çıkacak. Bu bölümde <head> kodundan sonra Google’ın bize verdiği izleme kodunu ekliyoruz.

wordpress google analytics

Kodu ekledikten sonra Analytics sitemizin istatistiklerini kaydetmeye başlayacaktır. Artık izleme sayfasına girerek sitemizin istatistiklerini görüntüleyebiliriz.

Sitemize Analytics Dashboard Ekleyelim

Madem sitemizin istatistiklerini görüntülemek istiyoruz sürekli Google adresine girmek yerine bir eklenti kurarak anlık olarak verileri kendi bloğumuzda rahatlıkla görebiliriz. Verilerimizi görüntülemek için Eklentiler>Yeni Ekle bölümüne giderek arama bölümüne  Google Analytics yazıyoruz. Karşımıza aşağıda ki eklenti çıkacak hemen yükle diyerek yüklüyoruz.

WordPress Google-Analytics Eklentisi Dashboard

 

Eklentiyi etkinleştirip ayarlarına girdikten sonra karşımıza alttaki resim gelecektir. Bu ekran üst kısımda bulunan kırmızı butona basıp Google hesabımıza giriş yapıyoruz. Ardından izleme kodunu alıp yapıştırıyoruz. Bu şekilde tüm işlemler tamamlanmış oluyor. Artık istatistiklerinizi WordPress Başlangıç ekranından rahatlıkla izleyebilirsiniz.

WordPress İzleme Kodu Ekleme

Tüm bunları yaptıktan sonra eğer Yandex izleme aracını da eklemek isterseniz WordPress Yandex Metrica Ekleme adlı yazımı okuyarak aynı işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca WordPress’in kendi eklentisi olan Jetpack eklentisini de kullanarak bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Jetpack Nedir ve Nasıl Kullanılır ? yazımı okuyarak bu eklentiyi de kurabilirsiniz.

About the author

Onur Çakır

Lise öğrencisi, Öğrenme aşığı, Wordpress, SEO ve Bilgisayar meraklısı.

2 Comments

  • Yok onur kasıyor kod olarak ekleyince ben genelde html dosyasını atıyorum öyle doğrulatıyorum hepsini öyle yaptım bing, analystic, yandex, webmasters tools hepsinin doğrulaması izleme olayı kod ile değil php yada html dosyası ile 🙂

Leave a Comment