SEO Wordpress

WordPress Hızlandırma – JavaScript’i küçültün

Written by admin

WordPress Hızlandırma – JavaScript’i küçültün

Google sıralama yaparken en çok dikkat ettiği noktalardan biri sitenin hızlı açılmasıdır. Ben sitemin hızını Google’ın hız testi uygulaması olan Pagespeed Insight’ı kullanıyorum ve onun verdiği hataları en aza indirmeye çalışıyorum. Bütün hataları yok etmek imkansız gibi bir şey çünkü kullandığımız tema üzerinde bulunan animasyonlar ve çeşitli özellikler sitemizin açılmasını yavaşlatıyor.

Eğer %100’lük bir sonuç almak istiyorsak ya bu özelliklerden feragat etmemiz gerekiyor ya da olabildiğince en sade temayı bulmamız gerekiyor. Sade Kişisel Blog Temaları yazımda sizlere bu testte en yüksek puanı alabilecek ve bir o kadar da şık temaları tanıttım. Bu temalardan herhangi birini kullanırsanız tam puan alamasanızda alabileceğiniz en yüksek puanı alırsınız.

Javascript’i Küçültün hatasını alıyorsanız bu sorunu çözmek için geliştirilmiş Cache eklentilerini kullanmanız gerekiyor. Bu eklentileri size WordPress Sitesi Hızlandırma yazımda detaylıca anlatmıştım. Bu eklentilerin gerekli ayarlarını yaparak Javascript’i Küçültün hatasını en düşük seviyeye indirebilirsiniz.

Pagespeed Skoru Yükseltmenin Önemi

Google 2017 algoritma güncellemesiyle birlikte kelime bazında sıralama yaparken site hızlarına ve mobil uyumluluğa dikkat edeceğini açıklamış ve site hızı yüksek olan siteleri üst sıralara çekeceğini söylemişti. Bu yüzden sitemizin hızını ölçmeliyiz ve bunu en iyi yapabileceğimiz araç Pagespeed aracıdır. Bu uygulama üzerinde puanımızı ne kadar yüksek tutarsak sıralama da bir adım önde olacağız.

Bu puanı yükseltmek için öncelikle WordPress Sitemizi yavaşlatan eklentileri kaldırmamız gerekiyor. Eğer olmasa da olur diyeceğiniz eklentileriniz varsa tavsiyem kaldırmanız yönündedir. Eklenti fazlalığı demek siteye yük binmesi demektir. Eğer hosting firmanız sağlam değilse sunucunuz yavaşlayacak ve siteniz geç açılacaktır.

About the author

admin

Lise öğrencisi, Öğrenme aşığı, Wordpress, SEO ve Bilgisayar meraklısı.

1 Comment

  • Pagespeed skoru önemli ancak page speed “üstteki css ve js kodlarını üst bölümden kaldırın” olayı tam anlamı ile çözüm bulmuş değil bunu isterken buna da çözüm bulması gerek çözümler var ancak tatmin edici değil. Yapıyorsun sayfanın şaftı kayıyor. Haliyle sayfaya girer iken tarayıcının ilk okuduğu şeylerden biri css ve js dosyaları. Diğerlerinin optimizasyonu kolay 🙂

Leave a Comment