Wordpress

WordPress Jetpack Nedir – Nasıl Kullanılır : + 10 Madde

Written by Onur Çakır

WordPress Jetpack Nedir – Nasıl Kullanılır : + 10 Madde

Bir milyondan fazla kullanıcısıyla WordPress üzerinde en çok kullanılan eklentiler arasında yer alan  Wordpress Jetpack eklentisini sizlere ne işe yaradığını ne gibi özelliklere sahip olduğunu genişçe anlatacağım. İçerisinde stok olarak gelen çoğu özellikle sizi birden fazla eklenti kurma derdinden kurtaran bu eklentiyi detaylıca inceyeleyeceğiz. Beraber ayarların nasıl yapıldığını göreceğiz.

İlk olarak eklentiyi yüklemek için Eklentiler>Yeni Ekle bölümüne geldikten sonra karşımıza çıkan en çok yüklenenler bölümünde eklentimizi gördükten sonra yükleyebiliriz. Eklentimizi yükledikten sonra bizden WordPress hesabımızı bağlamamızı isteyecek eğer varsa bağlayın yoksa yeni bir tane oluşturun.

Jetpack, WordPress tarafından kullanıcılara sunulmuş adeta adeta isviçre çakısı işlevi gören bir eklentidir. İçerisinde Mobil tema, Admin menü teması, istatistikler gibi bir sürü can alıcı özelliği bulunduruyor. Jetpack eklentisinde bulunan özellikleri tek tek edinmeye çalışsaydık 3-4 eklenti yüklerdik diye düşünüyorum. Bu eklentinin tek dezavantajı kullanmayacağınız özellikleride içerisinde barındırıyor ve boşu boşuna yer kaplıyor olmasıdır.

WordPress Jetpack Özellikleri

1- Site İstatistikleri: Wordpress Jetpack Nasıl Kullanılır ? sorusunun sorulma nedenlerinden biridir. Herkes bu istatistik özelliğini kullanmak ister. Sitenize günlük giren kişi sayısını, sayfa ziyaretlerini ve daha birçok detaylı bilgiyi bu özellik sayesinde görebilirsiniz.

2- Otomatik Paylaşma: Daha önce WordPress otomatik sosyal medya paylaşımı adlı yazımda yazdığımız yazıları uğraşmadan paylaşmayı göstermiştim. Jetpack eklentisinin içerisinde direk gelen bu özellik sayesinde Facebook, Twitter, Google Plus gibi platformlarda rahatlıkla paylaşım yapabilirsiniz.

3- Mobile Theme : Yerleşik olarak gelen bir diğer özellikte mobil tema özelliğidir. Kullandığınız temanın masaüstü sürümünü beğeniyorsunuz fakat mobil sürümünü beğeniyorsanız Jetpack ayarlarına giderek kolayca mobil temayı etkin hale getirip çeşitli düzenlemeler gerçekleştirebilirsiniz.

4- Sitemap : Google uyumlu sitemap eklentisinide içinde barındıran Jetpack sizi büyük bir dertten kurtarıyor. Ben sırf Google uyumlu olsun diye ayrıca eklenti yüklemiştim onu sildim artık bu eklentiyi kullanıyorum.

5- Abonelik : Abonelik eklentilerinden de kurtulmanızını sağlayan bu eklenti size kendi içerisinde abonelik platformu sunuyor. Görünün>Bileşenler bölümünde Widget şeklinde abone ol kutucuklarını bulabilir ve düzenleyebilirsiniz.

6- Beğeniler : Eklenti içerisinden etkinleştirilen bu ayar sayesinde yazılarınız altına bir beğen butonu geliyor ve tıpkı Facebook gibi kullanıcılar yazınızı dilediği taktirde beğenebiliyorlar.

7- Site Doğrulaması: Özellikle SEO eklentileri tarafından karşılanan bu ihtiyacımızı Jetpack’de karşılayabiliyor. Google, Yandex, Bing gibi arama motorlarının Webmaster araçları için doğrulama yapmamız gerekir. Bunun için bize kod verilir ve sitemize eklememiz istenir, Jetpack üzerinden bu kodları rahatlıkla ekleyebiliriz yapmamız gereken WordPress Başlangıç menüsündeyken Jetpack>Ayarlar bölümüne girerek en aşağıya inip site doğrulamasını etkinleştirmemiz yetiyor.

8- Güvenlik ve İzleme: Sitenize bir saldırı olması veya sunucu kaynaklı bir kesinti olması sırasında eklenti kayıt olduğunuz posta adresine bir mail atarak sizi uyarıyor ve harekete geçmenizi bildiriyor.

9- Fotoğraf Depolama – Photon : Bu eklenti sitemize yüklediğimiz fotoğrafları kendi sunucularına çekerek (isteğimiz dahilinde) optimize ediyor ve yayınlıyor bu şekilde sitemizin hızlanmasını sağlıyor.

10- Görünüm: Jetpack sitenizin görünümünede gerçekten çok önem veriyor. Yılbaşı için kar yağdırma efekti kendi içerisinde yerleşik olarak geliyor. Ayrıca şu sıralar haber sitelerinde görmeye alışkın olduğumuz bir haber okurken aşağı kaydırdığımızda yeni haberin gelme özelliği yani sınırsız kaydırma özelliğinide bize sunuyor.

Jetpack Nasıl Kullanılır ?

Eklenti Türkçe olması sebebiyle yukarıda yazdığım özellikleri kolayca kullanabileceksiniz. Yapmanız gereken sadece Başlangıç ekranındayken Jetpack>Ayarlar kısmına gelerek buradaki ayarları etkinleştirmek ve etkinleştirmemek bu şekilde tüm özellikleri yönetebilirsiniz.

Eklentinin ne kadar özel olduğunu bir milyon kullanılmasından anlaşılıyor. Sadece yukarıda saydığım özellikleri kullanmak için ekstradan 10 tane farklı eklenti yüklemeniz gerekiyor.

About the author

Onur Çakır

Lise öğrencisi, Öğrenme aşığı, Wordpress, SEO ve Bilgisayar meraklısı.

Leave a Comment