Wordpress

WordPress Tema Türkçeleştirme Rehberi

Written by Onur Çakır

WordPress Tema Türkçeleştirme Rehberi

Merhaba arkadaşlar bugün sizlerle birlikte WordPress Tema Türkçeleştirme işlemini yapacağız. Türkçe olmayan bir WordPress temasını Poedit programını kullanarak Türkçeleştireceğiz. Bu ihtiyaç genellikle yabancı sitelerde satılan WordPress Temalarının alınmasından kaynaklanıyor. Bu tür sitelerdeki temalarda çeviri bulunmuyor ve bunu sizin yapmanız gerekiyor.

Benimde kullandığım tema İngilizceydi bu programı kullanarak buzdağının görünen kısmını çevirdim. WordPress Tema Türkçeleştirme işlemleri çok basit sakın gözünüz korkmasın.

Ben temamın %10 kadar kısmını çevirdim bu kısım tamamıyla okuyucuyu ilgilendiren kısımdı. Geri kalan %90’lık kısım ise tema düzenlemesi yapılan ayarlar kısmıydı ve burası beni ilgilendirdiği için çevirmedim. WordPress tema Türkçeleştirme rehberine başlayalım.

WordPress Tema Türkçeleştirme Resimli Anlatım

WordPress Tema Türkçeleştirme Resimli olarak anlatacağım. Resimli adımlarına hızlı bir şekilde başlayalım. Öncelikle bilgisayarımızda POedit programı ve bir FTP  programı bulunması gerekiyor ben Filezilla kullanıyorum sizede tavsiyemdir.

 1. Öncelikle Filezilla Programını Açıp Sunucuma bağlanalım. Buradan şu klasör konumlarına girelim public_html>wp-content>themes>sizintemanız>language bölümüne girelim. en_US.po ve ya .pot dosyası olmalıdır. Bu dosyayı masaüstüne alalım.

  Ben temayı daha önce Türkçeleştirdiğim için tr dosyaları duruyor.

 2. Masaüstüne aldığımız İngilizce dosyasını Po edit programı ile açalım. Bu adımdan sonra temamızı dünleyemeye başlıyoruz. Çeviriyi Düzenle butonuna basıp dosyamızı seçebiliriz.

  WordPress tema çeviri rehberi

 3. Bu adımdan sonra karşımıza İngilizce kelimeler çıkacak bu kelimelerin üzerine tıklayıp altta yer alan boşluğa çeviri metin bölümüne Türkçe metinleri giriyoruz.

  WordPress tema türkçeleştirme rehberi

 4. Çevirimizi tamamladıktan sonra yukarıda yer alan kaydet butonuna basıp masaüstüne kaydediyoruz daha sonra kaydettiğimiz bu dosyaları daha önce İngilizce dosyasını indirdiğimiz klasörüne yani language klasörüne atıyoruz. Bu şekilde Türkçeleştirme  işlemini tamamlanmış oluyoruz.

  wordpress resimli türkçeleştirme rehberi

   

WordPress Tema Türkçeleştirme Eklentisi

Arkadaşlar bu yazıyı yazdığım sıralarda araştırmam sonucunda böyle bir eklentinin olmadığını gördüm yada ben bulamadım bu tür eklentilerin olduğunu iddaa eden ve indirme linki paylaşan sitelere itibar etmemenizi öneririm bilgisayarına virüs bulaşabilir.

Bu konu hakkında aklınıza takılan herhangi bir soru olursa yada bir sorun yaşarsanız yorum bölümüne yazarak bana ulaşabilirsiniz bende size en kısa zamanda geri dönüş sağlar ve yardım ederim.

About the author

Onur Çakır

Lise öğrencisi, Öğrenme aşığı, Wordpress, SEO ve Bilgisayar meraklısı.

Leave a Comment