Wordpress

WordPress Yapım Aşamasında: Bakım Modu Nasıl Yapılır ?

Written by Onur Çakır

WordPress Yapım Aşamasında: Bakım Modu Nasıl Yapılır ?

WordPress kullanıcıların en büyük sıkıntı çektiği noktalardan biridir. Bir eklentiyi test ederken veya tema üzerinde düzenleme yaparken kullanıcıları rahatsız etmemek adına sitemizi bakım modu içerisinde sokmalıyız. Böylece sitemize gelen ziyaretçiler hem daha resmi bir görüntüyle karşılacaklar hemde aradıklarını bulmak için tekrar bizi ziyaret edecekler.

WordPress bakım modu özelliği kullanmak için öncelikle bir eklentiye ihtiyacımız var. Bu işlem eklentisizde gerçekleştirilebilir fakat uğraşmamıza gerek yok bunu bizim için zaten yapmışlar. Kullanıcağım eklentinin adı WP Maintenance Mode yani Türkçe adıyla Wp Bakım modu.

Bu eklentiyi yüklemek için eklenti ekleme bölümüne geliyoruz ve arama bölümüne eklentinin ismini yazıp yüklüyoruz. Etkinleştirme işlemini gerçekleştirdikten sonra WordPress panelimizden ayarlar bölümüne geliyoruz ve WP Maintenance Mode bölümüne giriş yapıyoruz.

Wordpress bakım modu

WordPress bakım modu

Buraya giriş yaptıktan sonra karşımıza yukarıda ki gibi bir ekran gelecek burada Status bölümünden bakım modunu aktif veya etkisiz hale getirebilirsiniz. Burada uğraşacağımız fazla bir ayar yok. Asıl uğraşacağımız yer Design bölümüdür.

Yukarıdan Design bölümüne tıklayarak düzenleme ekranına giriş yapalım.

WordPress yapım aşamasında modu

Bu bölüme tıkladıktan sonra karşımıza üstteki gibi bir ekran gelecektir. Tüm ayarlarımızı burada gerçekleştireceğiz. Burada yazanları sizlere kısaca açıklıyayım;

  • Title HTML Tag: Buraya kısa bir metin girin. Tarayıcının üst bölümünde gözükecektir.
  • Heading: Neden bakımda olduğunuzu açıklayacağınız metinin üzerinde yer alacak başlıktır.
  • Text: Bu bölümde neden bakımda olduğunuzu ne zaman eski halinize döneceğinizi açıklıyorsunuz.
  • Background: Bu bölümde arkaplanı düzenliyoruz. Düz renk, Yükleyeceğiniz Bir fotoğraf veya eklentinin sunduğu hazır fotoğrafları kullanabilirsiniz.

Bu bölümleri kendimize göre düzenledikten sonra ister kaydedebiliriz istersekte bakım modundan çıkmak için geri sayım aracı belirleyebiliriz. Geri sayım belirlemek istiyorsanız Modules bölümüne tıklayın.

Aşağıdaki ekran geldiğinde bizim karşımıza bir kaç seçenek çıkacak. Bunları size açıklıyayım;

  • Show Countdown? : Geri sayımın kullanıcılara gözükmesini ayarlayabilirsiniz.
  • Countdown: Geri sayımın ne kadar süreceğini belirleyin.

Bu bölümlerin altında bulunan bölümleri kurcalayarak kendinize göre ayarlar oluşturabilirsiniz. Kendi sosyal medya adreslerinizi ekleyebilirsiniz.

wp bakım modu

wp bakım modu

WordPress Bakım Modu SEO Açısından Önemi Nedir ?

Sitemizi bakım modu içerisine sokmak SEO açısından önemlidir. Sıralamaya giren sitelerinize kullanıcıların kısa sürelide ulaşamaması veya düzgün görüntü almaması ziyaretçilerin hemen sitenizi terk etmesine neden olacaktır ve bu işlem sizi sıralamadan düşürecektir. Size tavsiyem sitenizde bir düzenleme yaparken, tema değiştirirken, eklenti test ederken sitenizi bakıma almanızdır.

Ayrıca önbellek (cache) eklentileri (wp fastest cahce, w3 total cache) kullanıyorsanız bu moda girdikten sonra önbelleği temizlemelisiniz yoksa karşınıza sayfalar gelmeyecektir.

About the author

Onur Çakır

Lise öğrencisi, Öğrenme aşığı, Wordpress, SEO ve Bilgisayar meraklısı.

1 Comment

  • Pek kullanmamaya özen gösterdiğim şeydir bakım modu. Eğer sitede çok büyük bir şekilde değişiklik yapmadığım sürece bakım moduna geçirmem sebebi ben bakım yaparken birileri sayfamda olabilir ve bilgiye erişimini engellemiş olurum… ufak değişiklikler için gerek yok 🙂

Leave a Comment