Wordpress

WordPress Zamanlanmış Yazı Kullanma

WordPress Zamanlanmış Yazı Nedir ?

WordPress yazarlarının en büyük yardımcılarından biridir. WordPress Zamanlanmış Yazı özelliğiyle yazarlar önceden hazırlamış olduğu taslağı yayımlanması istediği zamanı seçerek o gün tam saatinden yayımlanmasını sağlarlar. Bunun önemi ise yazarın işi çıktığında veya yazı yazacak zamanı olmadığında önceden hazırladığı otomatik olarak paylaşabilecek olmasıdır.

Eğer sizin zamanınız varsa ve yazıyı otomatik değilde el ile paylaşmak isterseniz taslak olarak kaydedip daha sonra istediğiniz zamanda kendiniz paylaşabilirsiniz.

WordPress Zamanlanmış Yazı ve SEO

Bu özelliği kullanmamızın arasında arama motoru optimizasyonu çok büyük yer kaplıyor. Google açısından oldukça önemli olan site güncelliğini WordPress zamanlanmış yazı özelliğini kullanarak koruyabiliriz. Özellikle üç gün yazı paylaşmayı bırakıp üç günün sonunda iki hatta üç yazı paylaşmak Google tarafından sevilen birşey değildir.

Bunun yerine yayımlayacağınız yazıları önceden zaman buldukça yazmalısınız ve bunları günlere bölerek zamanlamalısınız bu şekilde hem SEO yapmış olursunuz hemde okuyucularınıza güncel gözükmüş olursunuz.

Bu özelliği SEO açısından bir başka şekilde kullanabiliriz. Örneğin 2017 yılına çok az bir zaman kaldı. Bu yüzden “2017 yılının en iyi arabaları” “En iyi telefonlar 2017” başlığında güzel yazılar yazıp bunları tam 1 ocak 2017 tarihine ayarlayıp otomatik olarak paylaşabilirsiniz bu şekilde benim blogumda ayarlanmış dört adet yazı bulunuyor.

Tabii ki bu yazıların hepsini aynı güne ve zamana ayarlamadım sırasıyla arka arkaya paylaşılacak sizde bu özelliği bu şekilde kullanarak SEO açısından çok önemli bir adım atabilirsiniz.

WordPress Zamanlanmış Yazı Nasıl Kullanılır ?

Bu özelliği kullanmak oldukça basittir. Yazınızı yazdıktan sonra aşağıda ki resimde görülen “Hemen Yayımla” butonunun yanında bulunan düzenle tuşuna basarak Gün/Ay/Yıl ve saati seçerek yazımızın paylaşılacağı zamanı belirleyebiliriz.

Özetle

Bu yazımda sizlere WordPress Zamanlanmış Yazı hakkında önemli bilgiler verdim ayrıca bu özelliğin nasıl kullanacağını da kısaca anlattım. Aklınıza takılan herhangi bir sorul olursa lütfen yorumlarlar bölümünden sormayı unutmayın.

Bu yazımı okuduktan sonra eğer WordPress Sitenizi Hızlandırmak isterseniz yazının üstüne tıklayarak sitenizi hızlandırmak için gerekli olan bir kaç methodu görebilirsiniz.

About the author

admin

Lise öğrencisi, Öğrenme aşığı, Wordpress, SEO ve Bilgisayar meraklısı.

Leave a Comment